53
نسخه نهایی iOS 11

عکاسی: به چشم های خود را برای گرفتن عکس‌های عالی آموزش دهید

سه شنبه , ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۸
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

عکاسی: چشم خود را برای گرفتن عکس‌های عالی آموزش دهید

دوربین‌های دیجیتال پیشرفت بسیار خوبی داشته اند، چنانکه در اکثر مواقع می‌توانید آنها را در حالت «عکاسی خودکار» قرار داده و فقط با فشردن یک دکمه عکسی زیبا از نمای روبرو بگیرید. اما با این روش عکس شما خاص نخواهد بود و هر کسی دیگر هم جای شما بود می‌توانست همان منظره را ثبت کند، تنها درآمد این حرکت داشتن تصویری برای اشتراک بین دوستان یا در شبکه‌های اجتماعی است.

آموزش عکاسی

اولین مرحله برای گرفتن یک عکس خوب این است که با دوربین خود کاملا آشنا شوید و آن را از حالت «خودکار» خارج کنید. عکاسی در مد غیر خودکار قطعا پیچیده‌تر است ولی حالا کنترل دوربین در اختیار شماست و به فرمان‌های شما گوش می‌دهد و می‌توانید با یادگیری تکنیک‌های عکاسی و پیاده‌سازی آنها به یک عکاس تبدیل شوید.

ترفند های عکاسی با آیفون قسمت اول

درباره‌ی عکس‌هایی که می‌گیرید فکر کنید.

عکس‌های خوب فقط با در دست گرفتن دوربین و فشردن شاتر ایجاد نمی‌شوند، آنها حاصل یک تخیل بوده اند. هنگامی که سعی می‌کنید تفکرات و تخیلات خود را درون عکس‌های‌تان قرار دهید لازم است بدانید چه چیزی درباره‌ی ایده‌ی شما خاص است. خواسته‌ی شما این است که به نقطه‌ای برسید که تصویری که شما ثبت می‌کنید را کسی دیگر نتواند بگیرد. این نقطه هدفی دور است، ممکن است به صدها ساعت عکاسی و چندین سال تلاش نیاز باشد، اما هدفی با ارزش است.

حتی زمانی که تازه شروع به عکاسی کرده‌اید، لازم است بشینید و در مورد تصاویری که ثبت کرده‌اید فکر کنید، اینکه آنها چطور به نظر می‌رسند و چه داستان یا ایده‌ای را ارائه می‌دهند. عکاسی صرفا فشردن دکمه‌ی شاتر نیست و این عمل بدون استفاده از ذهن خلاق‌تان فقط باعث پر شدن حافظه دوربین با عکس‌های خسته کننده می‌شود.

آموزش عکاسی

هنگامی که می‌خواهید از سوژه‌ای که می‌تواند یک منظره یا یک شخص باشد عکس بگیرید، باید آگاهانه تصمیم بگیرید که می‌خواهید عکس‌تان چطور ظاهر شود، آیا قرار است عکسی تاریک باشد یا احساسات در آن موج بزند یا اینکه تصویری شاد و روشن باشد؟ آیا می‌خواهید احساسات را به تصویر بکشید یا فقط دنبال ضبط اتفاق آن لحظه هستید؟ تصمیم شما برای ثبت یک صحنه‌‌‌ی ثابت می‌تواند بسیار متفاوت از عکاس کنار شما باشد، هنگام عکاسی از مناظر و اشخاص متفاوت تصمیم خواهید گرفت. تصمیم مناسب نگاه شماست که از تجربه عملی و نگاه کردن عکس‌ها و خواندن نقدهای دیگر عکاسان به دست می‌آید.

پیشنهاد ما :  فیلمبرداری از صفحه نمایش آیفون براحتی آب خوردن

در واقع چندان اهمیت ندارد که تصویر نهایی عالی شود یا خیر، مهمترین قسمت همان تفکر و تخیل شما درباره‌ی عکس مورد نظر و سوژه است. این تمرین در طی زمان برای شما مهارت خواهد آورد، تصویر بالا یک نمونه از این دست تلاش است، جذابیت خاصی در آن مشاهده نمی‌شود و می‌توانست بسیار بهتر گرفته شود اما اهمیتی ندارد چرا که مانند پله‌های نردبان باعث جلو رفتن و کسب مهارت و تجربه برای شما می‌شود.

ترفند های عکاسی با آیفون قسمت دوم

تخیل‌تان را تبدیل به عکس کنید.

سوژه‌ای مثل غروب آفتاب یا یک منظره یا مورد دیگر شما را جذب کرده است و تصمیم گرفته‌اید که از آن عکس بگیرید. چند ثانیه صبر کرده‌اید و در مورد اینکه دنبال چه نوع عکسی هستید و می‌خواهید در نهایت عکس‌تان چطور به نظر برسد فکر کرده‌اید. لحظه‌ای که می‌خواهید دکمه‌ی شاتر را فشار دهید و عکسی تهیه کنید رسیده است. در عکس پایین عکاس تصمیم داشته که نسبت بزرگی کوهستان و کوچکی اسکی‌باز را به تصویر بکشد. برای گرفتن چنین عکسی لازم نیست ساعت‌ها وقت صرف کنید، فقط چند ثانیه برای اینکه تصمیم بگیرید که عکس‌تان چه پیامی می‌خواد داشته باشد کافیست.

آموزش عکاسی

وقتی تخیل شما درباره‌ی عکسی که می‌خواهید بگیرید نقش بست، تبدیل کردن آن با استفاده از دوربین به یک عکس کاری نسبتا آسان است. شما دوربین خود را می‌شناسید می‌دانید برای گرفتن عکسی مانند عکس بالا همه چیز باید در فوکوس باشد و برای این منظور دریچه‌ی دیافراگم را کوچک می‌کنید، تصویر مورد نظر شما دارای محوی حاصل از حرکت سوژه نیست بنابراین سرعت شاتر را بالا نگه می‌دارید. و تنها کاری که باقی مانده است فشردن دکمه‌ی شاتر است.

پیشنهاد ما :  درز تصویری از G10 هوآوی

فرآیندی که برای گرفتن عکس بالا توضیح داده شد نوعی ترجمه‌ی تصویر قوه‌ی تخیل عکاس به تصویری واقعی با استفاده از تنظیمات دوربین بود، اگر می‌خواهید عکس‌های خوبی بگیرید لازم است همین مراحل را تمرین کنید.

عکاسی در حالت پشت سر هم را امتحان کنید.

برای ثبت اکثر تصاویر دو روش را می‌توان پیش گرفت:

روش اول این است که صبر کنید تا اتفاقات لازم رخ دهد و برای تنظیم فضای مورد نیاز زمان صرف کنید و همه چیز در حالت ایده‌آلش قرار گیرد و سپس اقدام به فشردن دکمه‌ی شاتر کنید. و روش دیگر این است که از بی‌قانونی و بهم ریختگی فضا استفاده کنید و آنقدر پشت سر هم عکس بگیرید تا ایده‌ای که در ذهن داشتید در عمل با دوربین‌تان به تصویر کشیده شود. هر دو روش جایگاه خاص خود را در هنر عکاسی دارند.

چنانکه در حال عکاسی از یک منظره در طبیعت هستید باید زمان صرف کنید و منتظر بمانید تا همه چیز سر جای‌شان قرا بگیرند، به عنوان مثال برای داشتن نور مناسب خورشید عجله و پشت سر هم عکاسی کردن بی‌فایده است. ولی در جایگاهی دیگر هنگام عکاسی از اشخاص یا رویدادهای ورزشی شانس می‌تواند یار شما باشد، در صحنه‌ی اسکی‌باز عکس بالا عکاس با تکنیک عکاسی پشت سر هم حدود ۱۰ تصویر ثبت کرده و موردی که قوی‌ترین ارتباط با ایده‌اش داشته را انتخاب کرده است.

تصویر زیر یکی دیگر از آن مجموعه‌ی ۱۰ تصویر است، به تفاوت‌های این دو تصویر دقت کنید و متوجه خواهید شد چرا تصویر بالا بیان قوی‌تری دارد.

آموزش عکاسی

تکنیک عکاسی پشت سر هم به شما جرات تجربه می‌دهد، به خودتان اجازه بدهید که بیش از یک تصویر از صحنه بگیرید، موارد و زوایای مختلف را امتحان کنید، به اطراف حرکت کنید و در یک کلام تجربه کسب کنید.

تعداد بیشتر تصویر شانس شما را در گرفتن یک شات عالی افزایش می‌دهد، بد نیست بدانید که عکاسان حرفه‌ای سالانه ۲۰ هزار عکس و حتی بیشتر ثبت می‌کنند. آنها با کسب تجربه این چنین عالی شده اند، برای شما فرصت فراهم است تا با قیمت ارزان حافظه که در تاریخ بی‌سابقه است و هزینه بسیار ناچیز هر تصویر ثبت شده با دوربین دیجیتال مهارت خود را بسنجید و پیشرفت کنید.

پیشنهاد ما :  خاموش کردن آیفون بدون دکمه پاور | خاموش کردن آیفون از Settings

خلاقیت بعد از کسب تجربه خود را نشان خواهد داد.

مشکل‌ترین بخش ثبت تصاویر عالی و آموزش عکاسی، کسب توانایی‌ای برای افزودن اثر انگشت خود و ویژگی‌های خاص خود در تصاویر است، به طوری که تصویر شما را از دیگران مجزا سازد. در نظر بگیرید که می‌خواهید از برج ایفل عکاسی کنید، این بنا آنقدر توسط دوربین‌ها و عکاسان متعدد ثبت شده است که اگر عکس شما دارای اثر انگشت و سبک خاص خودتان نباشد بین آن همه تصویر دیگر گم خواهد شد.

در آغاز کار عکاسی از اینکه نمی‌توانید تصویری تک که بین دیگر تصاویر متمایز شود را ثبت کنید، نگران نباشید، انجام کار بزرگ و ارزشمند نیازمند زمان است و همین که شما در راه درست پیش می‌روید، کافی است.

آموزش عکاسی

با کسب تجربه در عکاسی و صرف زمان با دوربین‌تان و تفکر درباره‌ی مناظری که ثبت می‌کنید، احساساتی در شما به وجود می‌آید که راهنمای شما در آینده خواهد بود. مدتی طول خواهد کشید تا شروع به ثبت تصاویر عالی کنید، بخشی از این زمان صرف یادگیری ترکیب‌بندی و بخشی دیگر صرف ایجاد و پیشرفت ارتباط شما با موضوعات عکاسی‌تان (افراد یا مکان‌ها) خواهد شد.

یک عکاس می‌داند چطور می‌تواند با مدل‌ها کار کند، از چه زاویه‌ای می‌تواند شوق درونی آنها را به تصویر بکشد یا چه اوقاتی برای گرفتن تصاویر اعجاب‌انگیز از آسمان مناسب است و… این مطالب یک شبه یادگرفته نمی‌شود و تجربه آنها را به شما خواهد آموخت. به هیچ عنوان سخت نیست کافی است که شما واقعا بخواهید و برای بهتر شدن در آن اشتیاق داشته باشید. در مسیر درستی هستید بقیه‌ی موارد فقط نیازمند زمان است.

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر