53
نسخه نهایی iOS 11

افسردگی و بررسی باورهای غلطی که در مورد آن رایج شده است

شنبه , ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۱
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

بررسی باورهای غلطی که در مورد افسردگی رایج شده است

تشخیص افسردگی کار هر کسی نیست و نیاز به بررسی یک یا حتی چند متخصص وجود دارد. اغلب اوقات افراد با مشاهده‌ی کسی که احساس غم و دلتنگی دارد به او برچسب افسرده می‌زنند یا برای درمان افراد افسرده، موارد نادرستی را توصیه می‌کنند. در اینجا می‌خواهیم به بعضی از رایج‌ترین باورهای نادرست، در مورد افسردگی اشاره کنیم و صورت درست آن‌ها را برای رفع سوءتفاهم از نظر بگذرانیم.

بیماری افسردگی

 

باور غلط ۱: انجام کار زیاد و پر مشغله بودن می‌تواند باعث غلبه بر افسردگی شود.

بیماری افسردگی

افسردگی تقریبا یک ششم افراد را در نقطه‌ای از زندگی‌شان، درگیر می‌کند. در میان مردم عادی، اغلب درمان‌هایی برای این بیماری توصیه می‌شود که صحت ندارند، یکی از این ایده‌ها آن است که افراد درگیر این بیماری، باید سخت به کار مشغول شوند تا احساس بهتری به آن‌ها دست بدهد. اگرچه در موارد خفیف، ممکن است درگیر بودن به کار، بتواند اندکی کمک کند اما در نظر پزشکان و متخصصان امر، کار بیش از حد، یکی از نشانه‌های افسردگی است.

 

باور غلط ۲: افسردگی یک بیماری واقعی نیست.

بیماری افسردگی

حقیقت را بخواهید افسردگی یک بیماری واقعی است که همانند دیگر بیماری‌های انسان، نیازمند دکتر و نظارت متخصصان برای درمان است. در بعضی موارد ممکن است حالت غصه و غم با افسردگی اشتباه گرفته شود. در بیماری افسردگی، نشانه‌های زیستی متعددی وجود دارد، به عنوان مثال اسکن مغزی بیماران دچار افسردگی، سطح فعالیت غیر عادی را در آن نشان خواهد داد. همچنین در افراد افسرده، مواد شیمیایی ای که مسئول انتقال سیگنال‌ها از مغز و با استفاده از عصب‌ها هستند، از حالت تعادل خارج می‌شوند.

پیشنهاد ما :  بررسی تخصصی iOS 11 (بیش از 230 ویژگی و تغییرات جدید )

تشخیص این بیماری در آقایان معمولا مشکل‌تر است چرا که آن‌ها کمتر در مورد احساسات‌شان به صورت باز صحبت می‌کنند و به جای داشتن حالت غم و افتادگی، دچار عصبانیت، بی‌تابی، پر کاری، زود رنجی و موارد مشابه دیگر می‌شوند.

 

باور غلط ۲: افرادی که دچار افسردگی شده اند، زیاد گریه می‌کنند.

بیماری افسردگی

این چنین باوری همیشه با حقیقت، تطابق ندارد. بعضی از بیماران مبتلا، اصلا گریه نمی‌کنند یا حتی نشانه‌های غصه‌ی بیش از حد را ندارند در عوض آن‌ها احساس خالی بودن، بی‌ارزشی، ناچاری و استیصال دارند. افسردگی مانعی بزرگ بر سر راه زندگی افراد درگیر این بیماری است، آن‌ها نمی‌توانند با تمام قوا زندگی و به جلو حرکت کنند.

 

باور غلط ۳: حرف زدن درباره‌ی مشکلات و افسردگی باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود.

بیماری افسردگی

اغلب اوقات به افراد توصیه می‌شود که در مورد مشکلات‌شان سکوت کنند چرا که ابراز کردن آن‌ها باعث ایجاد جو منفی می‌شود. در حقیقت امروزه ثابت شده است که صحبت کردن در مورد موارد آزار دهنده و حلاجی کردن مشکلات با یک متخصص، می‌تواند منجر به درمان و کاهش احساسات بد شود. متخصصان می‌توانند با بررسی الگوی مشکلات، احساسات ناخودآگاه و مشکلات رابطه‌ها در مسیر حل آن‌ها قدم بردارند.

 

باور غلط ۴: افسردگی بخشی از روند افزایش سن و پیری است.

بیماری افسردگی

بیشتر افراد در زندگی درگیر مشکلات و چالش‌های متعددی می‌شوند اما در این میان دچار این بیماری نخواهد شد ولی چنان که دچار این بیماری شوند، نشانه‌ها اغلب واضح و مشخص هستند. در این میان افراد مسن‌تر معمولا غصه و غم خود را مخفی می‌کنند یا نشانه‌های افسردگی آن‌ها کاملا متفاوت است. به عنوان مثال غذاها برای آن‌ها مانند قبل، طعم و بوی خوبی ندارد، دردهای آن‌ها سخت‌تر است و یا الگوی خواب آن‌ها دچار تغییرات بزرگ می‌شود.

پیشنهاد ما :  آیا انجام کارهای منزل می تواند به اندازه ی تمرین در باشگاه موثر باشد؟

مشکلات اصلی که بیماران مسن دچار افسردگی با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد، اشکال در حافظه، گیجی و در بعضی موارد توهم است. نشانه‌های ذکر شده می‌تواند به سادگی با عوارض پیری، اشتباه گرفته شود.

 

باور غلط ۵: بیماری افسردگی فقط مخصوص بعضی از افراد است و نمی‌تواند مشکل عموم جامعه باشد.

بیماری افسردگی

مهم نیست شما شاعر باشید یا مکانیک، خجالتی باشید یا فردی با مهارت‌های بالای اجتماعی، رنگ پوست یا ملیت شما چه باشد و… در هر صورت احتمال بروز افسردگی وجود دارد. این بیماری در میان زنان در حدود دو برابر بیشتر از مردان شایع است. اغلب افراد، اولین بار در پایان دوره‌ی نوجوانی یا سن بین ۲۰ تا ۳۰ سال متوجه نشانه‌های آن می‌شوند. درگیر شدن با حوادث یا تجربیات تلخ می‌تواند این بیماری را بیدار کند یا بدون وجود نشانه‌هایی از قبل باعث سلطه‌ی آن بر زندگی‌تان شود.

چنان که در شجرنامه‌ی خانوادگی‌تان مواردی از افسردگی وجود داشته باشد، احتمال اینکه به آن مبتلا شوید افزایش پیدا می‌کند. در صورت وجود چنین حالتی می‌توان با مشاهده‌ی اولین نشانه‌های افسردگی، سراغ درمان و رفع آن رفت و از غرق شدن در آن جلوگیری کرد.

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر