254
نسخه نهایی iOS 11

نوشیدنی انرژی زا: نوشیدن دو قوطی ردبول می تواند باعث ایست قلبی شود

چهارشنبه , ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

نوشیدنی انرژی زا: نوشیدن دو قوطی ردبول می تواند باعث ایست قلبی شود

این نوشیدنی محبوب می تواند جان مردم را در خطر جدی قرار دهد. نوشیدن تنها دو قوطی نوشیدنی انرژی زا می تواند در کسانی که مشکل قلبی دارند ولی هیچ اطلاعی در مورد آن ندارند موجب ایست قلبی شود. محققان در این مورد هشدار داده اند.

نوشیدنی انرژی زا

در یک بررسی بر نوشیدنی های کافئین دار و تاثیر آن بر ایست قلبی روی کسانی که به سندرم QT مبتلا هستند تحقیقاتی انجام شد. ضربان قلب کسانی که به سندرم QT مبتلا هستند ممکن بطور ناگهانی بالا برود و احساس تپش قلب داشته باشند. این سندرم در واقع روی فعالیت الکتریکی قلب تاثیر می گذارد و از آنجایی که علائم بالینی مختصری روی بیمار می گذارد، شناسایی کردن آن کمی مشکل به نظر می رسد.

برای اولین بار است که محققان روی تاثیر نوشیدنی های انرژی زا بررسی انجام می دهند و معتقد هستند که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در اثر مصرف ردبول در جمعیت توسعه پیدا خواهد کرد. جمعیتی که بیشتر در خطر است نوجوانان و جوانان هستند چون بیشتر مصرف کنندگان این محصولات از این قشر سنی هستند. از آنجایی که این نوشیدنی ها برای تمام سنین و در سراسر کشور در دسترس هستند بهتر است در مورد تاثیرات مصرف آن ها بررسی کامل صورت پذیرد.

نوشیدنی انرژی زا

این بررسی روی ۲۴ بیمار سندرم QT بین سنین ۱۶ تا ۵۰ سال انجام شد. این افراد به دو گروه تقسیم شدند. به گروه اول دو قوطی ردبول بدون شکر که حاوی ۱۶۰ میلی گرم کافئین و ۲۰۰۰ میلی گرم تائورین است داده شد. بعد از صبت دقیق فشار خون و فعالیت الکتریکی قلب هر شرکت کننده در هر ۱۰ دقیفه، سه نفر از آن ها علائم خطرناکی از سندرم QT را نشان دادند. یعنی عملکرد الکتریکی قلب دچار اختلال شده بود و قلب آن ها قادر نبود به درستی خون را در بدن پمپ کند. دو نفر از آن ها افزایش شدید فشار خون داشتند.

پیشنهاد ما :  نمی توانید پس انداز کنید؟ این 10 روش زندگی شما را تغییر می دهد

وقتی ماده ای (در اینجا نوشیدنی انرژی زا) توسط میلیون ها نفر در سراسر دنیا مصرف می شود ۱۲.۵ درصد عدد خیلی بزرگی است! در نتیجه یافته ها باید به دقت مورد توجه قرار بگیرند. البته لازم نیست بی دلیل به مردم هشدار داده شود و آن ها را نگران کرد، بلاکه بهتر است خطرات احتمالی جدی گرفته شود.

 

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر