254
نسخه نهایی iOS 11

زندگی مدرن بیشتر از چیزی که فکر می کنیم به شنوایی ما آسیب می زند

چهارشنبه , ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۳
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

زندگی مدرن بیشتر از چیزی که فکر می کنیم به شنوایی ما آسیب می زند

زندگی در شهر یعنی سر و صدای زیاد و آسیب به حس شنوایی! آیا زمان آن رسیده که به موسیقی رو بیاوریم؟ بله. قرار گرفتن در معرض صدا یکی از راه های از دست دادن حس شنوایی ست که البته قابل کنترل است. دلیل از دست دادن شنوایی یک سوم افراد قرار گرفتن در معرض صدای بلند است و افراد شهر نشین بیشتر در خطر هستند. در تحقیقی که اخیرا چاپ شد نوشته شده که زندگی در شهر ریسک وارد شدن آسیب به شنوایی را تا ۶۴ درصد بالا می برد!

شنوایی

صدا با واحدی به نام دسیبل محاسبه می شود و صفر دسیبل یعنی سکوت مطلق. یک گفتگوی معمولی حدود ۶۰ دسیبل است و اگر در محیط صدایی باشد که لازم باشد برای شنیده شدن صدایتان را بالا ببرید، سرو صدای محیط احتمالا به ۸۷ دسیبل می رسد. اگر صدا به بالا تر از ۸۵ دسیبل برسد بصورت بالقوه به حس شنوایی آسیب می زند. ممکن است همه ی ما در محل کار و در جایی که در حال تعمیر است تا ۹۶ دسیبل صدا بشنویم و یا اگر در فستیوالی حضور داشته باشید صدا به ۱۱۰ دسیبل هم می رسد. ممکن است حتی تمام روز در معرض صدای بلند باشید بطوریکه دیگر اصلا آن را نشنوید. این صدا می تواند حدود ۷۵ تا ۱۰۵ دسیبل باشد.

در بعضی از کشورها برای حفظ سلامتی افراد قواعدی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در انگلستان اگر محل کار فردی بیشتر از ۸۵ دسیبل صدا داشته باشد، مدیر موظف است به کارمند محافظ گوش بدهد و برای معاینه ی وضعیت او اقدام کند.

پیشنهاد ما :  ایده، مهمترین قسمتِ شروع کارآفرینی (کارآفرینی به سادگیِ آب خوردن)

شنوایی

متاسفانه وسایل پخش صوت شخصی حدود ۱۰۰ دسیبل صدا تولید می کنند و هدفون های پیشرفته تر این عدد را حتی بالاتر هم می برند. اگر در این کشور ها کسی به اجبار باید در محیط ۱۰۰ دسیبلی مشغول به کار می شد تنها اجازه داشت ۵ دقیقه در آن محیط بماند. بعد از ۱۵ دقیقه احتمال آسیب به حس شنیداری وجود دارد.

شنوایی

اخیرا تصور می شد که از دست دادن شنوایی به خاطر قرار گرفتن در معرض صدای بلند می تواند به قسمتی از گوش که لرزش را به پالس های الکتریکی تبدیل می کند آسیب بزند ولی تحقیق بر روی حیوانات ثابت کرد که حتی کوچکترین صدای بلند هم می تواند به عصب گوش که به مغز مرتبط می شود آسیب بزند.

آسیب به حس شنوایی فقط به شنیدن صداهای کوتاه محدود نمی شود بلکه به معنای ناتوانی در شنیدن صدای کسی ست که تلاش می کند در اتاقی شلوغ که تلویزیون هم روشن است با شما صحبت کند. از دست دادن حس شنوایی در چنین شرایطی و تشخیص آن می تواند کمی مشکل باشد در نتیجه به این مشکل از دست دادن حس شنیداری پنهان گفته می شود. شنوایی سنج ها برای تشخیص آن صدای فردی را پخش می کنند که صحبت می کنند ولی در پشت صحنه سر و صدا هم وجود دارد. سپس از فرد خواسته می شود چیزی که شنیده را تکرار کند.

شنوایی

خیلی از کسانی که قدرت شنوایی شان را از دست می دهند ممکن است صداهایی که وجود خارجی ندارند را هم بشنوند مثل صدای زنگ. یکی دیگر از عوارض آن از دست دادن تحمل به صداهای معمولی است و هر دوی این شرایط می تواند بسیار آزاردهنده باشد. چنین شرایطی می تواند مشکلات دیگری به دنبال داشته باشد مثل افسردگی و احساس ایزوله شدن از محیط. 

پیشنهاد ما :  نمی توانید پس انداز کنید؟ این 10 روش زندگی شما را تغییر می دهد

هر چقدر کیفیت زندگی در سنین پایین تر بدتر باشد احتمال می رود فرد در سنین بالاتر بیشتر به خاطر از دست دادن حس شنوایی سختی بکشد. از دست دادن حس شنوایی یکی از مهم ترین مشکلات سلامتی است و ما می توانیم با استفاده از اسکن MRI کسانی که ریسک بیشتری دارند را شناسایی کنیم. در نتیجه برای جلوگیری از این معضل نیاز داریم برای شنوایی نسل جوان برنامه هایی داشته باشیم تا بعدا در جمعیت کهنسالان هم شاهد بهبود در وضعیت شنوایی باشیم.

برچسب ها : , ,
نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر