254
نسخه نهایی iOS 11

در هفته ی آگاهی از سلامت روان علائمی که در اختلالات روانی مشترک هستند را بشناسیم

سه شنبه , ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۳
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

در هفته ی آگاهی از سلامت روان علائمی که در اختلالات روانی مشترک هستند را بشناسیم

درصد زیادی از مردم هنوز در مورد مشکلات روانی اطلاعات کافی ندارند. یعنی حتی علائم بیماری های معمول مثل افسردگی و اضطراب را به درستی بلد نیستند. این هفته، هفته ی آگاهی از سلامت روان نام دارد و به این معنی ست که باید سلامت روان خود و افراد اطرافتان را زیر نظر بگیرید. در تحقیقی که اخیرا انجام شد به این نتیجه رسیدند که تنها ۱۳ درصد از شرکت کنندگان از وضعیت روانی مناسبی برخوردار هستند و نزدیک به دو سوم کل آن ها اعلام کرده اند که یک مشکل روانی را تجربه کرده اند. معمولا همه ی ما به قدری در زندگی روزمره غرق هستیم که ممکن است حتی متوجه نباشیم که به مشکل سلامت روان مبتلا شده ایم. به این نتیجه می رسیم که خیلی از افراد کسی را ندارند که در این مورد با هم صحبت کنند و یا به دنبال درمان باشند.

سلامت روان

به غیر از اضطراب و افسردگی، علائم بیماری های روانی ممکن است تعبیر کاملی نشوند چون این بیماری ها تنوع زیادی دارند و هر علامت در بیماری های مختلفی دیده می شود. مواردی که در ادامه نوشته شده علائم دو بیماری متداول روانی یعنی افسردگی و اضطراب هستند. اگر این علائم را در خودتان دیده اید بهتر است آن را نادیده نگیرید.

کناره گیری از موقعیت های اجتماعی

اگر مراسم هایی هستند که در گذشته در آن ها حضور پیدا می کردید ولی حالا سعی می کنید به هر دلیلی از رفتن صرفنظر کنید بهتر است زنگ خطر مغزتان به صدا در بیاید. همه ی ما روزهایی از هفته کمی پکر هستیم و این کاملا طبیعی است ولی اگر این احساس بعد از دو هفته بیشتر شد و شما از فعالیت هایی که معمولا از انجام آن ها لذت می بردید، لذت نمی برید ممکن است علامتی از افسردگی باشد.

پیشنهاد ما :  آیا انجام کارهای منزل می تواند به اندازه ی تمرین در باشگاه موثر باشد؟

سلامت روان

مشکل تمرکز

اگر ذهن شما درگیر مشکل باشد قادر نخواهید بود به راحتی صحبت و یا فکر کنید. حتی ممکن است به خاطر آوردن مسائل و یا تمرکز کردن هم مشکل باشد. اگر تصور می کنید تمرکز ندارید یا قادر به تصمیم گیری نیستید، احتمالا مشکلات روانی شما را درگیر کرده.

مشکل خواب

خیلی از کسانی که افسرده هستند صبح ها خیلی سخت از خواب بیدار می شوند و یا بیشتر از حالت عادی می خوابند. معمولا خیلی خسته هستند و انجام دادن فعالیت های روزانه برای آن ها بیش از حد طاقت فرسا است. کسانی که با اضطراب درگیر هستند در ساعات شب مرتبا از خواب بیدار می شوند و مدام نگرانند. به علاوه ممکن است در خواب دندان هایشان را به هم فشار دهند.

احساس کرختی

اگر یکی از مشکلات روانی مثل افسردگی و یا اختلال اضطراب پس از سانحه را تجربه می کنید ممکن است احساس کنید محیط اطراف غیر واقعی است و یا تصور کنید بخشی از زندگی روزانه نیستید و کاملا بی حس باشید. در این شرایط برقراری ارتباط با اطرافیان مشکل می شود. به عنوان مثال اگر در جلسه ای حضور داشته باشید نمی توانید مدام به صحبت های بقیه گوش بدهید و یا ممکن است تصور کنید واقعا آنجا حضور ندارید.

سلامت روان

جنبه ی فیزیکی بیماری

یک باور غلط عمومی در مورد بیماری های روانی این است که اختلالات روانی نمی توانند از نظر بدنی روی فرد بیمار تاثیر بگذارند ولی خیلی از کسانی که به اضطراب مبتلا هستند حالت تهوع، لرزش، تعرف و حمله ی اضطرابی تجربه می کنند. کسانی که به افسردگی مبتلا هستند ممکن است انرژی کمتری داشته باشند و حتی توانایی مراقبت از خودشان را هم نداشته باشند.

پیشنهاد ما :  نمی توانید پس انداز کنید؟ این 10 روش زندگی شما را تغییر می دهد

احتمال دارد مانند گذشته انرژی لازم برای تهیه ی غذا و خوردن آن را نداشته باشید و یا نظافت شخصی برایتان بیش از حد مشکل باشد.

هر کسی ممکن است به مشکلات روانی مبتلا شود و اگر شما هم تصور می کنید که به یکی از این اختلالات مبتلا شدید بهترین کار این است که با یکی از دوستان و یا اعضای خانواده که مورد اعتمادتان است مشورت کنید. سپس با پزشک عمومی صحبت کنید تا شما را در مسیر درمان هدایت کند.

 

 

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر