53
۹۵٫۱۰٫۱۹

اکسی‌توسین یا هورمون عشق باعث افزایش معنویت و روحیه مذهبی می‌شود

اکسی‌توسین یا هورمون عشق باعث افزایش معنویت و روحیه مذهبی می‌شودReviewed by فرهاد احمدی on Jan 8Rating: 4.5تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اکسی‌توسین یا هورمون عشق باعث افزایش معنویت و روحیه مذهبی می‌شودهورمون اکسی‌توسین به دلیل نقشش در ارتباطات اجتماعی، بشر دوستی، دوست داشتن و… به هورمون عشق معروف شده است. اکنون دانشمندان دانشگاه Duke اعلام کرده اند که

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اکسی‌توسین یا هورمون عشق باعث افزایش معنویت و روحیه مذهبی می‌شود

هورمون اکسی‌توسین به دلیل نقشش در ارتباطات اجتماعی، بشر دوستی، دوست داشتن و… به هورمون عشق معروف شده است. اکنون دانشمندان دانشگاه Duke اعلام کرده اند که این هورمون نقش مهم و موثری بر معنویت و روحیه‌ی مذهبی افراد دارد.

اکسی‌توسین یا هورمون عشق

در این تحقیق، مردان کمی پس از دریافت اکسی‌توسین، احساس قوی‌تر معنوی را تجربه کردند، این حالت پس یک هفته از زمان دریافت این هورمون نیز تکرار شده است. همچنین شرکت کنندگان این آزمون، احساسات مثبت بیشتری را نسبت به قبل، هنگام انجام مدیتیشن تجربه کرده اند. محققان در این آزمایش به دنبال این بودند که بدانند که عوامل شیمیایی ای باعث می‌شود افراد تجربه‌های بهتر معنوی داشته باشند، آن‌ها بر این عقیده اند که معنویت و مدیتیشن هر دو به سلامت و زندگی بهتر افراد کمک می‌کند. بر اساس این تحقیق مشخص شد، اکسی‌توسین بخشی از راهکار بدن، برای تایید عقاید معنوی و مذهبی است.

عقاید مذهبی و تجربیات معنوی بخش پیچیده‌ای از ذهن و بدن انسان‌ها را تشکیل می‌دهد و توسط عوامل متعددی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، آنچه این تحقیق به ما نشان می‌دهد تاثیر هورمون‌هایی مانند اکسی‌توسین، بر درک ما از دنیا و باورهای ماست.

شرکت کنندگان این تحقیق، همگی مرد بودند و نتایج آن را فقط می‌توان به مردان تعمیم داد. اکسی‌توسین در مردان و زنان کارایی و اثرات متفاوتی بر جای می‌گذارد. این گروه دانشمندان در تحقیقی که در آینده برگزار خواهد شد، نقش این هورمون را در باورهای معنوی و روحیه‌ی مذهبی زنان نیز  مورد بررسی قرار خواهند داد.

تولید اکسی‌توسین در بدن

اکسی‌توسین به طور طبیعی در بدن به وجود می‌آید و توسط غده‌ی هیپوتالاموس تولید می‌شود. نقش آن در بدن به عنوان یک هورمون و انتقال دهنده‌ی عصبی است که بر بخش‌های متعددی از مغز تاثیر می‌گذارد. این هورمون طی روابط عاشقانه، ارتباط جنسی، هنگام زایمان و شیر دادن نوزاد به طور طبیعی تولید می‌شود. از دیگر اثرات این هورمون می‌توان به  نقش آن در همدلی، اعتماد، کنترل اضطراب و نوع دوستی انسان‌ها اشاره کرد.

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظرتبلیغات

آنلاک آیفون

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات