53
نسخه نهایی iOS 11

تمرکز کافی ندارید؟ چه عواملی موجب عدم تمرکز می شوند؟ راه حل آن چیست؟

یکشنبه , ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۰
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

تمرکز کافی ندارید؟ چه عواملی موجب عدم تمرکز می شوند؟ راه حل آن چیست؟

حتی اگر از سلامت کامل روانی برخوردار باشید باز هم گاه و بی‌گاه تمرکز شما بهم خواهد خورد.  ویژگی دنیای کنونی جلب توجه کردن‌های کوتاه و متنوع بودن آن است. برای حفظ تمرکز خود و کسب نتایج بهتر در زندگی لازم است، بدانید ریشه‌های حواس‌پرتی کجاست و چطور می‌توان آن‌ها را از میان برداشت.

در اینجا می‌خواهیم با کمک علم روانشناسی به شما کمک کنیم، با افزایش تمرکز، بهره‌وری خود را افزایش دهید.

عدم تمرکز

 

شبکه‌های اجتماعی

عدم تمرکز

هر چه شبکه‌های اجتماعی راه را برای ارتباط با دوستان ساده کرده است، به همان مقدار باعث قطع شدن روند کاری و عقب افتادن کارها می‌شود. ممکن است به خاطر ارسال یک پیام کوتاه سراغ یک شبکه‌ی اجتماعی بروید و ببینید بیش از یک ساعت گذشته و هنوز درگیر آن هستید. هر پیام و مطلب این شبکه‌ها، اتصال افکار را می‌شکند و کار را برای بازگشت و تمرکز به کار اصلی سخت‌تر می‌کند.

برای حل مشکل عدم تمرکز به واسطه‌ی شبکه‌های اجتماعی، در ساعات کار از حساب کاربری خود در آن‌ها خارج شوید.  این کار به شما کمک می‌کند که از شر وسوسه‌ی چک کردن مدام کمی خلاص شوید، چنانکه هنوز هم وارد شدن به حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی شما را درگیر کرده است، بهتر است ارتباط اینترنت خود را قطع کنید یا محل خود را طوری تغییر دهید که دسترسی به اینترنت وجود نداشته باشد.

 

تلفن همراه

عدم تمرکز

تلفن همراه می‌تواند بیشتر از شبکه‌های اجتماعی باعث عدم تمرکز شود. صدای تلفن از مواردی است که کمتر کسی می‌تواند در برابر آن مقاومت کند و خود را بی‌خیال نشان دهد. حتی اگر تماس را پاسخ دهید تا حواس‌پرتی ناشی از زنگ و پیامک رفع شود، باز هم زمان شما صرف صحبت یا تایپ می‌شود و در پیوستگی کار قبلی شما اختلال قابل توجهی پیش می‌آید.

پیشنهاد ما :  روانشناسان معتقدند نباید خدمات مشاوره گوگل را جایگزین مشاوره حرفه ای کنید

برای حل این مورد، پیغام گیر تلفن خود را فعال کنید و یا آن را در حالت سکوت یا پرواز قرار دهید. با این کار حتی در صورت وجود تماس مهم، آن را از دست نخواهید داد و می‌توانید در اولین فرصت به آن گوش دهید. برای خود زمانی معین جهت چک کردن پیغام گیر صوتی و پاسخ به پیامک‌ها تعیین کنید. گوش دادن به تمام پیغام‌های صوتی و خواندن تمام پیامک‌ها در یک مرحله، میزان حواس‌پرتی آن‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

 

انجام چندین کار به طور همزمان

عدم تمرکز

ممکن است شما هم گمان می‌کنید که در انجام چندین کار به طور همزمان استاد شده اید و به این طریق در حال صرفه‌جویی زمان هستید، اما بهتر است دوباره در این مورد فکر کنید. چرا که نظر محققان متفاوت است. جابجا شدن بین کارهای متفاوت، نیازمند زمان است؛ به عنوان مثال اگر شما سه کار را به طور همزمان انجام دهید به دلیل زمانی که برای جابجایی بین آن‌ها هدر می‌رود، در مجموع نسبت به انجام تک تک کارها نیازمند زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

هر زمانی که ممکن است، تمام توجه خود را فقط به یک موضوع اختصاص بدهید، مخصوصا اگر کاری که در حال انجامش هستید پیچیده و فوری است. مهارت انجام چندین کار به طور همزمان خود را برای کارهای روزمره و غیر فوری نگه دارید؛ به عنوان مثال اگر هنگام احوال‌پرسی با دوست‌تان، در حال مرتب کردن میز خود باشید، احتمالا مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

کم خوابی و خستگی

عدم تمرکز

خستگی و کم خوابی، تمرکز کردن را مشکل می‌کند، حتی اگر دیگر عوامل عدم تمرکز را از بین ببرید باز هم با وجود کم خوابی و خستگی، نخواهید توانست به خوبی تمرکز کنید. همچنین تحقیقات ثابت کرده است کم خوابی باعث کاهش محدوده‌ی توجه و کاهش حافظه کوتاه مدت می‌شود.

پیشنهاد ما :  رقابت سامسونگ با سونی برای ساخت دوربین 1000 فریم بر ثانیه

بیشتر بزرگسالان نیاز به ۷ تا ۹ ساعت خواب دارند، با توجه به این نکته و نیاز حتمی، برای برآوردن آن برنامه داشته باشید. خواب خوب شبانه باعث می‌شود، روزها ساعات مفیدتری داشته باشید.

 

افسردگی

photolibrary_rm_photo_of_worried_man_at_desk

برای بیشتر افراد، افسردگی مساوی با غم بسیار زیاد است اما باید بدانید که یکی از نشانه‌های مهم افسردگی، مشکل در تمرکز و حفظ آن است. اگر نمی‌توانید تمرکز کنید و احساس پوچی، ناامیدی و استیصال و درماندگی دارید، ممکن است دچار افسردگی باشید.

اولین مرحله بعد از مشاهده‌ی علائم ذکر شده، صحبت با یک دکتر یا مشاور است. افسردگی کاملا قابل درمان است. این درمان می‌تواند با استفاده از دارو یا فقط گفتگو و انجام تمرین‌ها باشد.

 

اثرات جانبی داروها

عدم تمرکز

متاسفانه بعضی از داروها (مانند داروهایی که در درمان افسردگی به کار می‌رود)، می‌توانند باعث اختلال تمرکز شوند. برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید یا از بروشوری که همراه با دارو ارائه شده است، کمک بگیرید.

با کمک و راهنمایی دکتر خود احتمالا بتوانید این مشکل را با تغییر میزان دوز مصرف، دفعات مصرف یا تغییر کامل دارو، رفع کنید. ممکن است حتی بتوانید به جای استفاده از دارو، از دیگر انواع درمان استفاده کنید. توجه کنید که نباید بدون مشورت با دکتر، مصرف داروها را قطع کنید.

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر