جدیدترین اخبار خودرو

آیا از عوارض مصرف خودسرانه ی مسکن ها و داروها آگاهی دارید؟ (قسمت اول)

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (تعداد آرا : 12٫005)
Loading...

بدون شک مصرف داروها هنگام بروز بیماری، یکی از مهم‌ ترین و اساسی ‌ترین اقدامات برای مقابله با مشکل و درمان آن است. البته تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد، ولی وقتی صحبت از مصرف بی‌رویه و خودسرانه دارو می‌شود، آن وقت است که زنگ خطر سلامت به صدا در می‌آید، چرا که متخصصان اعتقاد دارند مصرف خودسرانه داروها نه‌تنها بیماری را بهبود نمی‌ بخشد، بلکه می‌تواند عوارض متعددی نیز در پی داشته باشد.

در این میان، مسکن‌ها یکی از پرطرفدارترین داروهایی هستند که خودسرانه و بدون تجویز پزشک برای هر نوع درد و در هر سن و سالی مصرف می ‌شوند، غافل از این‌ که مصرف بی ‌رویه و نادرست این داروها هم می‌تواند برای سلامت خطرناک باشد. البته عده ‌ای هم سعی می‌کنند به جای قرص و کپسول، با استفاده از شیاف ‌ها و آمپول‌های مسکن، عوارض را کاهش دهند، در حالی که نمی‌دانند این داروها هم بی‌خطر نیست.

داروها

به طور کلی باید به یاد داشته باشید داروهای مسکن‌ غیراستروئیدی مانند دیکلوفناک، بروفن، ژلوفن و… که برای بهبود کمر درد، پا درد و سایر مشکلات مورد استفاده قرار می‌ گیرد، جزء شایع‌ ترین داروهای مورد مصرف در سراسر جهان به حساب می‌آیند.

عوارض گوارشی این داروها می‌تواند موضعی و سیستمیک باشد، بنابراین حتی مصرف یک قرص مسکن هم ممکن است منجر به بروز عوارض گوارشی شود. پس فراموش نکنید این داروها را حتماً باید تحت نظر پزشک معالج و فقط با تجویز او مصرف کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

اگر بگوییم این دارو را نباید بدون مشورت پزشک مصرف کنید، حتماً می‌گویند:

سال‌ها از این دارو استفاده کرده ‌ام و مشکلی ندارم!

 

پیشنهاد ما :  هرگز این هشت چیز را در مایکروویو نگذارید

متاسفانه خیلی از ما عادت کرده‌ ایم به همین شیوه، خود درمانی کنیم و منتظر هیچ مشکلی هم نباشیم. اما متخصصان و پزشکان اعتقاد دارند همه افراد در معرض خطر هستند و نباید به بهانه این ‌که بیماری خاصی ندارند، هر دارویی را خودسرانه مصرف کنند. مصرف همزمان مسکن ‌ها با داروهای دیگر مانند داروهای ضدانعقادی، همچنین دوز بالای مسکن‌ها و مصرف همزمان چند مسکن با هم نیز می‌تواند احتمال رو به ‌رو شدن با عوارض را افزایش دهد.

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر