جدیدترین اخبار خودرو

علت سردرد بعد از خوردن بستنی چیست؟

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (تعداد آرا : 23٫505)
Loading...

تصورش را کنید سر ظهر که عرق می‌ ریزید و با یک پیاده‌ روی طولانی زیر آفتاب خسته ‌شده‌اید، ناگهان سر راهتان یک مغازه بستنی‌ فروشی پیدا شود. شما چه می ‌کنید؟ یک عدد بستنی قیفی خنک را می خرید و یک گاز بزرگ به آن می‌ زنید و در همین لحظه ناگهان سرتان تیر می‌ کشد و سردرد تیزی را در قسمت پیشانی احساس می ‌کنید، به این می‌ گویند “سردرد بستنی‌ای”.

فقط شما نیستید که این سردرد حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه‌ای را پس از خوردن بستنی در یک روز داغ تابستان تجربه کرده‌اید. میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا نیز چنین سردردهایی را تجربه کرده‌اند و از همین جا بوده است که محققان دانشگاه جان‌هاپکینز به فکر افتادند که درباره این سردرد و دلایل به وجود آوردن آن توضیح دهند. خلاصه نتایج مطالعات این دانشمندان بسیار جالب است.

گشاد شدن عروق به وسیله یک مرکز عصبی در بالای سقف دهان کنترل می ‌شود و موجب می‌ شود، هنگامی که این مرکز عصبی ناگهان سرما را حس می‌ کند، برای گرم‌ کردن مغز اقدام کند. به نظر می ‌رسد این مرکز در اثر احساس یک سرمای ناگهانی، بیش از اندازه فعال می شود و با فرستادن پیام‌هایی به این عروق، آنها را گشاد می کند تا خون بیشتری به مغز برسد و به همان نسبت گرمای بیشتری در این بخش از بدن به وجود آید.

بستنی

بنابراین بهترین راه برای اینکه دچار سردرد بستنی نشوید و مغزتان یخ نزند، آن است که چیزهای سرد را با سقف دهانتان تماس ندهید. در این صورت شاید مجبور باشید که بستنی را با دهان باز قورت دهید که دیگر آن لذت مزمزه کردن بستنی را در دهانتان حس نخواهید کرد. بنابراین تصمیم با شماست که سردرد را بکشید یا طعم شیرین بستنی را بچشید. برخی از محققان هم نظر دیگری دارند. این محققان می ‌گویند این درد از طریق دندان‌ها و سقف دهان شما در مسیر عصب تری ‌ژمینال منتقل می ‌شود. عصب تری‌ ژمینال یکی از اعصاب اصلی مغز است که حس دندان‌ها، صورت و زبان را به مغز منتقل می‌ کند. هنگامی که با خوردن یک بستنی سرد و یا نوشیدنی خنک اعصاب حسی موجود در این بخش‌های دهان ناگهان به شدت تحریک شوند، ممکن است این تحریک به صورت دردی شدید و گذرا در مغز احساس شود. به هر حال برای پیشگیری از این سردرد هم راه ‌حل‌هایی وجود دارد.

پیشنهاد ما :  وقتی ورزش کردن باعث چاقی می‌شود!

راه ‌حل اول این است که بستنی یا نوشیدنی‌های سرد را به آرامی بخورید و فرو دهید. شما می ‌توانید این خوراکی‌های سرد را در بخش‌ جلویی دهان‌تان پیش از قورت دادن کمی گرم کنید، ولی متخصصان می ‌گویند لازم نیست خوردن بستنی را کنار بگذارید. سردرد بستنی، نیاز به درمان ندارد و خود به خود خوب می‌شود. نازک نارنجی نباشید

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

برچسب ها : ,
نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر