197

در مغز زنان خون بیشتری نسبت به مردان جریان دارد

چهارشنبه , ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۷
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

دانشمندان تفاوتی جدید بین زنان و مردان کشف کرده اند : به نظر میرسد مغز زنان فعال تر از مردان است و خون بیشتری به ارگان های خاصی میرساند. این امر به معنای باهوش تر بودن زنان نیست اما میتواند سرنخ هایی برای درمان بیماری های مغزی مانند پارکینسون و آلزایمر, و تطبیق آنها براساس جنسیت در اختیار دانشمندان قرار دهد.

خون

تیم پزشکی کلینیک آمان در کالیفرنیا ۴۶,۰۳۶ اسکن مغزی انجام شده توسط تکنولوژیSPECT ,که مخصوص ردیابی جریان خونی مغز بوده را بررسی کرده است. رهبر تحقیقات، دنیل آمن، بیان کرده : این تحقیقاتی بسیار مهم برای درک تفاوتهای مغزی براساس جنسیت است. تفاوت های قابل اندازه گیری که بین زنان و مردان شناسایی کرده ایم در شناسایی خطر ابتلا به اختلالات مغزی براساس جنسیت از جمله بیماری های آلزایمر حائز اهمیت می باشند. همچنین ۱۱۹ داوطلب سالم, اسکن ۲۶۶۸۳بیمار مبتلا به بیمار روان را در حال استراحت مغز و در حالی که بر روی موضوع خاصی متمرکز بوده, تحت پوشش قرار داده اند.

بخش هایی از مغز که به طور قابل توجهی در زنان فعال تر است شامل قشر پیشانی که در کنترل پیام ها و تمرکز نقش دارد, دستگاه لیمبیک یا بخش های احساسی مغز که خلق و خو و استرس را مدیریت می کند، میشود. درصد ابتلای زنان به بیماری های افسردگی و عصبی و زندانی شدن آنها به طور قابل توجهی بیشتر است. اسکن SPECT برخی از این تفاوت ها را شرح میدهد.

به طور کلی جریان گردش خون در مغز زنان بیشتر است اما مغز مردان به برخی بخش ها آن از جمله مراکز بصری و هماهنگی مغز بیشتری میرساند. این تفاوتها میتواند در یافتن علت تفاوت و خطرات ایجاد کننده بیماری های روان در دو جنس بسیار سودمند باشد اما عملکرد و تاثیرات این فعالیت بیشتر برای دانشمندان واضح نیست و احتمالا بستگی به منطقه مغز دارد. این نتایج حاکی بر برتر بودن زنان نیست.

پیشنهاد ما :  نوشیدن شیر و جایگزینی آن با تخم شربتی برای بزرگسالان !

وبلاگ نویس، نرو ساینس، در مجله اکتشاف این چنین میگوید : تنها چیزی که میدانیم این است که جریان خونی بیشتری از طریق رگها در مغز زنان گردش میکند و میتواند دلایل زیادی داشته باشد. تصور میشود افزایش گردش جریان خون و اکسیژن اضافی همراه آن باعث عملکرد بهتر مغز میشود اما در این موضوع خاص تمرکز دانشمندان روی درک چگونگی تاثیر این یافته ها و عملکرد بد مغز است.

آمن بیان کرد

 استفاده از ابزارهای تصویر برداری عصبی مانند SPECT برای پیشرفت دقیق درمان های مغزی در آینده ضروری می باشد.

نتایج در مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است.

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر