جدیدترین اخبار خودرو

چطور با گوشی هوشمندمان ویدئوی با کیفیت بگیریم (۲)

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

چطور با گوشی هوشمندمان ویدئوی با کیفیت بگیریم 

این مقاله قسمت دوم راهنمای تصویربرداری و ضبط ویدئوی با کیفیت با استفاده از گوشی هوشمند است. قبل از خواندن حتما قسمت اول را مطالعه کنید.

 

ویدئوی چهار هزار

بسیاری از گوشی های هوشمند قابلیت ضبط تصاویر به شکل ویدئوی ۴k را هم دارند – که معمولا با کیفیت ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ تنظیم شده. برای اینکه ویدئوی چهار هزار بگیرید، به قسمت تنظیم کیفیت دوربین بروید و از آن جا گزینه مناسب را انتخاب کنید.

واقعا لازم است که چهار هزار بگیریم؟ احتمالا نه. خیلی ها اصلا دوست ندارند ویدئوی چهار هزار تماشا کنند. اما مسائلی هم هست که باید در نظر بگیرید. اولا، به این ترتیب ویدئوهایی که می گیرید دیگر هرگز قدیمی نمی شوند. تا چند سال دیگر احتمالا دستگاه ها از ویدئوهای با کیفیت پایین تر از چهار هزار پشتیبانی نمی کنند، بنابراین چهار هزار گرفتن این اطمینان را در دلتان ایجاد می کند که تصاویرتان نسبت به گذر زمان بیمه شده اند.

همچنین، وقتی ویدئوی چهار هزار می گیرید جزئیات بهتری در تصاویرتان ضبط می شود، یعنی که این فرصت را دارید که ویدئوهایی با کیفیت ده هشتاد تولید کنید. اگر زاویه خاصی که در نظرتان بوده را از دست داده اید، یا می خواهید بر یکی از اجزای تصویر تمرکز کنید، می توانید ویدئوی چهار هزار را بدون از دست دادن کیفیت ببرید و تبدیل به ده هشتاد کنید. البته برای این کار به اپلیکیشن ویرایش تصویر احتیاج دارید که تصاویر را ببرد و ویدئو را کم حجم کند.

پیشنهاد ما :  آموزش ضبط تماس در آیفون

یا اینکه فقط دلتان به همین خوش باشد که جزئیات بیشتری را ضبط کرده اید. این را هم به یاد داشته باشید که ویدئوی چهار هزار حجم بیشتری به نسبت ده هشتاد اشغال می کند.

 

ضدلرزش نوری یا ضدلرزش دیجیتال/الکترونیک

تعدادی از گوشی ها قابلیت ضدلرزش دارند، مثلا آیفون های جدید، یا گوشی های گالکسی سامسونگ. یعنی چه؟ یعنی که گوشی از اطلاعات ژیروسکوپ و شتاب سنج گوشی استفاده می کند تا نورسنجی دوربین را دقیقا با حرکت گوشی تنظیم کند. بنابراین اگر دستتان کمی بلرزد، یا اگر در حین تصویربرداری راه بروید، گوشی حرکت را محاسبه و تصویر را تصحیح می کند.

برخی گوشی ها، مانند پیکسل گوگل، از ضدلرزش دیجیتالی استفاده می کنند. همین قابلیت گاهی با نام ضدلرزش الکترونیکی هم شناخته می شود، و با همان اصل یاد شده کار می کند: گوشی از اطلاعات حسگرهای مختلف استفاده می کند تا تصاویر دوربین را با حرکت گوشی تنظیم کند. اما این کار با تنظیم نورسنجی رخ نمی دهد. به جایش، اپلیکیشن گوشی مقداری از ویدئوی کامل را می برد و با پیکسل های اضافی لرزش دوربین را تصحیح می کند. یعنی که ضدلرزش دیجیتالی، درست مثل زوم کردن، باعث می شود که کیفیت تصویر از بین برود تا لرزش تصحیح شود.

گاهی حتی پیش می آید که تصویر بدون لرزش ارزش چندانی ندارد. بهتر است تصویربرداری با و بدون قابلیت ضدلرزش را امتحان کنید و خودتان ببینید که چه تاثیری بر کیفیت ویدئوهایتان دارد. خواهید دید که برخی از گوشی ها، مثلا پیکسل، در پایین آوردن کیفیت و تصحیح لرزش تصویر بسیار خوب عمل می کنند. اما ممکن است برخی از گوشی ها چنین نباشند. (اپلیکیشن های مخصوصی هم هست که لرزش تصویر را پس از ضبط تصحیح می کنند.) حتما آزمایش کنید.

پیشنهاد ما :  نسخه اروپایی گوشی گلکسی نوت 8 به‌روزرسانی شد

 

تکان نخورید

تصویربرداری با گوشی هوشمند، چه ضدلرزش داشته باشد یا نه، احتیاج به تعادل کامل دارد. یافتن راهی که تعادل مناسب را در حین ضبط ایجاد کند باعث می شود که تصاویر بهتری بگیرید.

البته راه های زیادی برای این کار هست. یکی، مثلا، این است که آرنجتان را به پهلو بچسبانید و گوشی را درست جلوی رویتان بگیرید. می توانید گوشی را به چیزی تکیه دهید و ثابتش کنید. شیشه یا پنجره تمیز می تواند کمک حالتان باشد، اما این را هم فراموش نکنید که لنز دوربین گوشی ها معمولا در مرکز قرار ندارد. یعنی که باید گوشی را به جسمی سنگین تکیه بدهید، اما حواستان باشد که لنز دوربین تاب برندارد.

اگر واقعا دلتان می خواهد تصویری بدون لرزش و تکان ضبط کنید، همیشه به فکر خرید لوازم جانبی برای گوشی تان باشید. سه پایه مخصوص گوشی (یا جعبه ای که به سه پایه وصل می شود) راحتترین و ارزانترین راه چاره است. اما بهترین راه حل استفاده از ثابت کننده های ساخته شده توسط شرکت هایی نظیر DJI و FeiyuTech است. این ابزارها چند صد دلاری برایتان آب می خورد و کار کردن با آن ها به تمرین احتیاج دارد، اما بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان خواهند آورد.

 

آماده باشید

ضبط ویدئو، مخصوصا ویدئوی چهار هزار، حافظه گوشی را خیلی زودتر از چیزی که فکرش را می کنید پر خواهد کرد. بنابراین باید به فکر محلی برای ذخیره ویدئوهایتان باشید.

راهی پیدا کنید که مناسب و متناسب شرایطتان باشد (مثلا گوگل درایو، آی کلاود، دراپباکس و غیره)، یا از حافظه های فیزیکی استفاده کنید (مثلا هارد درایو، یا حتی شاید روی لپ تاپ یا دسکتاپتان). مهم ترین مسئله این است که خودتان را به گرفتن بک آپ مداوم و طبق برنامه عادت بدهید.

پیشنهاد ما :  گوشی هوشمند Vernee Active برای پیش فروش عرضه شد

 

ادامه دارد …

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۱)

  1. ۰

    […] با استفاده از گوشی هوشمند است. قبل از خواندن حتما قسمت دوم را مطالعه […]

افزودن نظر