جدیدترین اخبار خودرو

کدام نوع ماست مفید تر، خوشمزه تر و سالم تر است؟ چطور انتخاب کنم؟

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

کدام نوع ماست مفید تر، خوشمزه تر و سالم تر است؟ چطور انتخاب کنم؟

همه چیز از ماست یونانی شروع شد. ابتدا در فروشگاه های خاصی به فروش می رسید و در طی ده سال اخیر پای ثابت تمام فروشگاه های لبنیاتی شد. ماست یونانی با استقبال خوبی روبرو شد و توانست مشتری ها را ترغیب کند تا طعم های جدید را امتحان کنند و به غیر از مدل سنتی آن به دنبال تنوع بگردند. حالا اگر در قسمت محصولات لبنی فروشگاه ها بایستید ماست های مختلف شما را به سفر دور دنیا می برند. از فرانسه گرفته تا استرالیا، بلغارستان و ایسلند.

ماست

با وجود اینکه این حجم از تنوع جالب به نظر می رسد انتخاب کردن ماستی که با سلیقه ی شما سازگار باشد کار مشکلی ست. ماستها در واقع از دو بخش باکتری و شیر تشکیل می شود. برای تهیه ی ماست شیر را حرارت می دهد و اجازه می دهند تا کمی خنک شود. سپس کمی باکتری به آن اضافه می شود و بعد از مدتی ترکیب آن سفت می شود. حالا شما ماست دارید!

تهیه ی ماست فرآیند ساده ایست که هزاران سال است مردم آن را انجام می دهند ولی تهیه ی ماست یک هنر است. شما می توانید این فرمول را کمی دستکاری کنید و به شیوه های مختلف آن را تهیه کنید. به این ترتیب هر منطقه ماست مخصوص خودش را دارد. حتی می توانید شیرهای مختلفی استفاده کنید مثل شیر پرچرب، شیر کم چر، شیر گاو، شیر گوسفند یا بز. سپس ترکیب باکتری ها را دستکاری کنید تا ماست جدیدی تهیه کنید. همینطور می توانید طعم های مختلف از جمله شیرینی و یا شوری به آن اضافه کنید.

پیشنهاد ما :  هرگز این هشت چیز را در مایکروویو نگذارید

ماست

این تغییرات نه تنها طعم و بافت این محصول را تغییر می دهند بلکه از نظر تغذیه ای هم تاثیر گذار هستند. مواد غذایی موجود در ماستها با توجه به نوع شیری که استفاده شده و اینکه چقدر از شیرین کننده ها استفاده شده تغییر می کند. بیشتر ماستها مقدار مناسبی باکتری، پروتئین، ویتامین B و کلسیم دارند و بدون اینکه کالری زیادی داشته باشند کاری می کنند که احساس سیری کنید.

به قدری ماستهای متنوعی وجود دارد که با توجه به نوع غذایی که درست می کنید می توانید ماست مخصوص انتخاب کنید.

بلغاری

یکی از معمول ترین باکتری هایی که در تهیه ی این محصول استفاده می شود متعلق به بلغارستان است و باکتری مهم ترین ماده ی تشکیل دهنده ی این نوع از ماست است و به آن طعم خاص خودش را می دهد. نوع بلغاری بافت کرمی ولی شلی دارد که با سادگی با قاشق قابل مصرف است. نسبت به دیگر محصولات، نوع بلغاری آن به ماستهای ۲۰ سال پیش شبیه تر است. چون در تهیه ی آن خیلی دستکاری نمی شود و تمام کلسیم و دیگر مواد موجود در شیر حفظ می شود.

ماست

یونانی

فرآیند تهیه ی این نوع طولانی ست در نتیجه ماده ی به دست آمده غلیظ و خامه ای ست. در تهیه ی این ماست پروتئین شیر باقی می ماند ولی کمی از قند لاکتوز از دست می رود در نهایت محصول به دست آمده پر پروتئین و کم شکر است و از این نظر در بازار مورد توجه قرار گرفته. البته به خاطر داشته باشید که در فرآینده تهیه ی این محصول مقداری از کلسیم، پتاسیم، ویتامین B و دیگر مواد مفید از دست می روند. ماستهای یونانی منبع مناسبی از کلسیم هستند و با توجه به بافتی که دارد می تواند جایگزین سس مایونز باشد. همینطور می تواند یک میان وعده ی سالم باشد به شرطیکه هیچ شکری به آن اضافه نشود.

پیشنهاد ما :  زمین یا تختخواب؛ کدام یک برای خوابیدن مناسب‌تر است؟

ایسلندی

ماست ایسلندی یکی از محصولات لبنی ست که درصد زیادی از آب آن کشیده شده و حتی از نوع یونانی هم غلیظ تر و براق تر است. این ماست حالت چسبناک دارد و شبیه نوعی پنیر است. شما می توانید با قاشق آن را مصرف کنید و پروتئین بالایی دارد. این ماست با شیر کم چربی تهیه می شود و انواع طعم دار و به روز آن شکر کمی دارند.

ماست

فرانسوی

ماست سنتی فرانسوی پُت سِت نام دارد. یعنی به جای اینکه در مخزن های بزرگ تهیه شود و بعد به ظروف کوچک انتقال داده شود از همان ابتدا درون ظرف های کوچک ریخته می شود که معمولا شیشه ای هستند. این ماست خیلی غلیظ نیست و نرمی خاصی دارد. بافت خامه ای آن به خاطر استفاده از شیر کامل است. انواع طعم دار شده ی آن کمتر از نوع آمریکایی شیرین است.

استرالیایی

ماست استرالیایی بافتی خامه ای، مخملی دارد که اتفاقا بسیار سنگین است. البته انواع کم چرب آن هم در بازار موجود می باشد. چیزی که این نوع را از بقیه ی محصولات جدا می کند کیفیت دسر مانند آن است. پس خجالت نکشید و حسابی آن را طعم دار کنید، به خصوص اگر عاشق شیرینی جات هستید. شما چه نوع ماستی را بیشتر می پسندید؟ در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

ماست

 

 

 

 

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر