جدیدترین اخبار خودرو

وقتی ورزش کردن باعث چاقی می‌شود!

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

هیچ می‌دانستید که ورزش کردن زیاد باعث چاقی می‌شود!؟

برخلاف این باور رایج که می‌گوید ورزش کردن موجب لاغری و تناسب اندام می‌شود و فرد هر چه بیشتر ورزش کند نتیجه بهتری می‌گیرد اما بررسی‌ها نشان داده که ورزش کردن زیاد نه تنها مطلوب نیست بلکه باعث چاقی فرد نیز می‌شود. کارشناسان می‌گویند کسانی که به فکر لاغر شدن هستند نه تنها صرف ورزش کردن زیاد کفایت نمی‌کند بلکه در این زمینه هم باید مراقبت بیشتری کرد و هم جانب احتیاط را از یاد نبرد. چه باور کنید و چه نکنید، در حالی که همه جا در بوق و کرنا کرده‌اند که برای داشتن تناسب اندام بهترین راه و روش ورزش کردن زیاد است اما با این شیوه همیشه نتیجه مطلوب به دست نمی‌آید.

ورزش کردن

کارشناسان و متخصصان هشدار می‌دهند که با ورزش کردن زیاد تنها پدیده خستگی آدرنال اتفاق می‌افتد که پیامدش این می‌شود که نشانه‌هایی از بدن درد، سرگیجه و خستگی مفرط در فرد ظاهر می‌شود. با بروز این نشانه‌ها همه ساعت‌هایی را که فرد صرف ورزش کردن زیاد کرده است به نتیجه معکوس گرفتن می‌انجامد.

لیز لچفورد، مربی ورزشی و متخصص پیشگیری از آسیب، می‌گوید که نوعی هورمون استرس به نام «کورتیزول» عامل همه این عوارض است و وقتی فرد در اثر ورزش کردن زیاد و طولانی مدت به بدن خود فشار سنگین وارد می‌کند ورزش می‌تواند باعث تحریک کورتیزول شود که در نهایت به خستگی، کاهش فعالیت بدنی و جالب‌تر از همه افزایش چاقی شکمی منجر می‌شود.

به بیان دیگر، لچفورد می‌گوید: «ورزش کردن زیاد همیشه به معنای تقویت عضلات و کاهش وزن نیست. کل سیستم عصبی مرکزی فرد با سیستم پیچیده هورمون‌ها تنظیم می‌شود. وقتی این سیستم تحت فشار قرار بگیرد، فرد دچار پیامدهای ناخواسته جدی می‌شود.»

ورزش کردن

خوشبختانه جلوگیری از وقوع چنین عارضه‌ای خیلی ساده‌تری و آسان‌تر از آن چیزی که ما فکر یا تصور می‌کنیم. در همین باره لچفورد توصیه می‌کند که فرد برنامه ورزش کردن منظم داشته باشد. به این شکل که یا ورزش‌های سبک را در مدت زمان زیاد انجام دهد و یا ورزش‌های سنگین را در مدت زمان کم. این گونه ورزش اثر خود را که عبارت از کاهش وزن هست می‌گذارد.

همچنین این کارشناس و متخصص توصیه می‌کند که فرد بهتر است که برای ورزش کردن به باشگاه برود و این کار را در طول روز چند بار تکرار کند. وی توضیح می‌دهد: «پس از هر بار ورزش کردن بدن شما نیاز به جبران چیزهایی که در طول ورزش کردن از دست داده است دارد. بنابراین با مراجعه به ورزش در دفعات سبک و متعدد فرصتی به بدن خود می‌دهید تا خود را بازپروری کند.»

منبع: popsugar

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر