جدیدترین اخبار خودرو

افزایش وزن از میانسالی به بعد؛ چرا و به چه علت؟

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

چرا از میانسالی به بعد افزایش وزن پیدا می‌کنیم؟

افزایش وزن از جمله عوارضی است که معمولا از میانسالی گریبان‌گیر آدم می‌شود. جالب این که وقتی در زندگی افراد دارای افزایش وزن دقیق می‌شوید می‌بینید که نه بیمار هستند و نه در غذا خوردن زیاده‌روی می‌کنند اما بیشتر آن‌ها شکم نسبتا بزرگی دارند. بفهمی نفهمی همه در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اند؛ هر چه سن‌مان بالاتر می‌رود و به معروف پا به سن می‌گذاریم اضافه وزن پیدا می‌کنیم. به راستی هیچ شده با خود فکر کنید که چرا دقیقا از میانسالی به بعد معمولا وزن‌مان زیاد می‌شود؟ نکته‌ای را همین اول کار بگوییم و آن این که در این مورد به خصوص، عادت غذایی هیچ نقشی ندارد.

افزایش وزن

دکتر کارولین آپوویان، مدیر بخش تغذیه و وزن مرکز پزشکی و استاد دانشکده‌ پزشکی دانشگاه بوستون آمریکا در این باره می‌گوید که چاقی و افزایش وزن از میانسالی به بعد معطوف به عوامل متعددی است که یکی از آن‌ها بروز تغییر در کارکرد هورمون‌ها و علت دیگر سبک زندگی انعطاف‌ناپذیر است.

وی که نایب رییس مرکز چاقی در شهر بوستون نیز هست معتقد است که افزایش استرس و کاهش مدت زمان خواب از دوره‌ میانسالی به بعد را می‌توان مسئول پاره‌ای از چاقی‌های و اضافه وزن‌ها در برخی از افراد دانست.

دکتر آپوویان، نویسنده کتاب «رژیم غذایی سالم و رژیم غذایی شبانه؛ طرح اثبات شده برای کاهش سریع و دایمی وزن» می‌گوید: «دلیل اصلی و عمده برای افزایش وزن در میانسالی، از دست دادن عضلات طبیعی بدن است و این پدیده برای همه پیش آمده است. مقدار توده‌ی عضلانی بدون چربی ما تعیین کننده‌ اصلی میزان متابولیسم است. به بیان دیگر، هر چه ما توده‌ عضلانی بیشتری داشته باشیم کالری بیشتری می‌سوزانیم. توده‌ عضلانی ما به طور طبیعی از سن ۳۰ سالگی شروع به تحلیل رفتن می‌کند و این فرآیند که به «سارکوپنیا» (sarcopenia) یا «کم‌ ماهیچگی» معروف است در حول و حوش ۴۰ سالگی شتاب می‌گیرد. سارکوپنیا روند رو به رشد خود را سپری می‌کند مگر این که ما رو به فعالیت و ورزش بیاوریم و به این صورت از تحلیل رفتن توده‌های عضلانی بدنی خود جلوگیری کنیم. با تحلیل رفتن عضلات و ماهیچه‌های طبیعی است که بدن به کالری کم‌تری نیاز پیدا می‌کند و در نتیجه متابولیسم یا همان سوخت‌وساز بدن با سرعت پایین‌تری انجام می‌شود. در نهایت چربی در بدن انباشته و جایگزین عضله‌ها و ماهیچه‌ها می‌شود.»

افزایش وزن

قبول! حال برای پیشگیری از بروز پدیده‌ سارکوپنیا چه کار باید کرد؟ دکتر آپوویان سه روش را پیشنهاد می‌کند:

یک: دست کم دو بار در هفته ورزش سخت انجام دهید تا هم باعث کاهش وزن شما و هم موجب کاهش سرعت سارکوپنیا شود.

دو: یک رژیم غذایی مبتنی بر مصرف مواد پروتئینی اندک برای خود در نظر بگیرید و مخلوطی از پروتئین‌ها را در برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید.

سه: به اندازه‌ کافی بخوابید چون از میان همه‌ عوامل سودمند برای سلامتی خواب خوب و به اندازه فرصت ترمیم و بازسازی ماهیچه‌ها و عضلات را برای بدن فراهم می‌کند.

منبع: womansday

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

برچسب ها : , ,
نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر