ایده، مهمترین قسمتِ شروع کارآفرینی (کارآفرینی به سادگیِ آب خوردن)

سه شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۲
1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (تعداد آرا : 65٫005)
Loading...

همونطور که از تیتر مشخصه ایده و ایده پردازی جز مهمترین قسمت های شروع یه کسب و کار و کارآفرینی هستش. اما این یعنی چی؟ و چرا جز مهمترین چیزهاست؟!

ببینید زمانی کسب و کار و استارتاپ موفقی خواهید داشت که مردم حاضر باشند برای خدمتی که ارائه میدید پول پرداخت کنن در غیر این صورت کار شما هرگز موفق نخواهد بود اما سوالی که اینجا مطرح میشه اینه که مردم بابت چه چیزی حاضرند پول بدن؟!

مردم بدون شک و بصورت بالفعل برای ۲ چیز حاضر به پرداخت وجه هستن، اولی چیزی که مشکلشون رو حل کنه و دومی، چیزی که کارشون رو راحتتر بکنه. تکرار میکنم چیزی که مشکلشون رو حل کنه و یا چیزی که کارشون رو راحتتر بکنه! حالا بیاین ساده تر به این جمله ای که گفتم، نگاه کنیم: برای یک دقیقه سرتون رو بالا بیارید و به اطرافتون و وسایلی که دور و برتون قرار دارند نگاه کنید! واقعا اینکار رو انجام بدید بعد ادامه متن رو بخونید.

ایده کارآفرینی

خب! بیشتر این وسایل (شاید بیش از %۹۰ اونها) رو میتونید جاهای دیگه، تو خونه های دوستان و فامیل، دفترهای کار و … ببینید و این یعنی بیشتر آدم هایی که میشناسیم (تقریبا همه!!) حاضرن بابت اون وسایل پول بدن و اونا رو بخرن! اما واقعا چرا؟!!

پیشتر جواب این سوال رو دادیم: چون مردم بابت چیزی پول میدن که مشکلشون رو حل کنه و یا کارشون رو راحتتر بکنه!

اگه خوب به اون وسایل نگاه کنیم میبینیم که دارن همین کار رو میکنن!! مثلا همین صندلی یا مبلی که ممکنه روش نشسته باشیم داره مشکل خستگی ناشی از ایستادن زیاد و مشکلات روی زمین نشستن رو حل میکنه! برنامه تلگرام داره مشکلات سختی ارتباطات و تبادل فایل رو حل میکنه! یا الان که تابستونه کولر داره مشکل گرما رو حل میکنه! حتی گلدون و گل مصنوعی هم داره مشکل زشتی یه مکان رو حل میکنه! و به همین شکل بقیه وسایلی که اطراف ما رو پر کردن!

حالا اگه بهتر به همین وسایل نگاه کنیم میبینیم بعضی از اون ها دارن کارهای ما رو ساده تر هم میکنن! چه خوشمون بیاد چه خوشمون نیاد باید بپذیریم که داریم روز به روز بیشتر تنبل میشیم و در واقع دنبال چیزهایی هستیم که کارهامون رو به ساده ترین شکل انجام بدن تا نیاز نباشه (از جامون بلند شیم و) انرژی زیادی رو از دست بدیم. مثلا همین صندلی شاید اولین بار به شکل یه تخته سنگ یا یه تنه درخت مورد استفاده قرار گرفت ولی بعد ها به صندلی یا مبل تبدیل شد که بتونیم بهش تکیه بدیم یا حتی روش دراز بکشیم. یا مطمئنا کولر برای اولین بار به شکل ساده تری ایجاد شد ولی امروزه داریم انواع کولرها رو با کولرهای گازی اسپیلیت جایگرین میکنیم تا نیاز نباشه برای روشن یا خاموش کردنش و یا حتی تنظیم درجه سرماش از جامون تکون بخوریم. یه مثال یککم تخصصی تر برنامه تلگرام هستش؛ اگه یادتون باشه قبلتر همه از برنامه واتز اپ (WhatsApp) استفاده میکردن و هیچ برنامه ای یارای مقابله با اون رو نداشت، در واقع برای اولین بار این برنامه بود که مشکل سختی ارتباطات و ارسال فایل های چند رسانه ای رو حل کرد ولی با گذشت چندسال برنامه روسی تلگرام اومد امکانات بسیار جذاب تر و بیشتری رو به مردم ارائه داد و در واقع هم مشکلات جدیدی رو از مردم حل کرد (مثل ارسال همه نوع فایل) و هم کارهایی که واتز اپ انجام میداد رو برای مردم ساده تر کرد و در نتیجه توی حدودا ۲ ماه موفق شد واتز اپ رو کنار بزنه (صبحت ما در مورد ایرانه). حتی همین وبسایت آی تک ۲۴ داره مشکل پراکندگی و پارسی نبودن مقالات و مطالب جذاب تکنولوژی و آموزشی و… رو حل میکنه. برنامه هایی مثل کافه بازار و دیوار و اسنپ و… مثال های دیگه این موضوع هستن.

حالا تقریبا متوجه شدیم که چطور یک ایده با چه مشخصاتی میتونه موفق عمل کنه که مردم حاضر باشن از اون استفاده کنن یا بابتش پول بدن. پس قبل از اینکه بخوایم یه استارتاپ یا کسب و کار رو شروع کنیم و تبدیل به یه کارآفرین بشیم خیلی مهمه که روی یه مشکل خوب تمرکز کنیم و ایده اصلی و ارزش پیشنهادیمون رو برای حل اون مشکل ارائه کنیم.

 

// این مطلب بصورت اختصاصی تهیه شده و زمان زیادی صرف این کار شده. لطفا ذکر منبع و کپی رایت رو رعایت کنیم 🙂

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر