جدیدترین اخبار خودرو

الگوریتمی جدید از روی تصاویر اینستاگرام احتمال افسردگی فرد را تشخیص می دهد

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

الگوریتمی جدید از روی تصاویر اینستاگرام احتمال افسردگی فرد را تشخیص می دهد

محققانی که هوش مصنوعی را برای تشخیص افسردگی در اینستاگرام آموزش داده اند می گویند، سلامت روان انسان در تصاویری که برای پست در شبکه های اجتماعی انتخاب می کند منعکس می شود. یکی از موارد جالب درباره رنگ ها این است که انسان هر رنگی را به یک احساس خاص نسبت می دهد. انسان ها به صورت غریزی رنگ های تیره، خاکستری را به احساسات منفی، و رنگ های روشن و زنده تر را به احساسات مثبت نسبت می دهند. محققان دریافته اند افرادی که از افسردگی رنج می برند مشخصا رنگ های تیره تر را ترجیح می دهند.

اکنون این امکان محیا شده که بتوان افسردگی را با تحلیل و بررسی عکس هایی که افراد در وبسایت های اجتماعی نظیر اینستاگرام می گذارند تشخیص داد. اما چنین تشخیصی تا چه حد می تواند قابل اعتماد باشد؟

به لطف تحقیقات انجام شده توسط اندرو ریس در دانشگاه هاروارد، ماساچوست، و کریس دنفورت در دانشگاه ورمونت برلینگتتن، ارتباط مستقیم و قابل اثباتی میان رنگ عکس های پست شده در اینستاگرام و سلامت روانی فرد یافت شده است. این ارتباط آنقدر مستدل و مستحکم است که دو محقق پیشنهاد داده اند می توان از آن برای تشخیص زودرس دیگر بیماری های روانی نیز بهره برد.

محققان پانصد نفر از کاریابان Mechanical Turk آمازون را که حساب کاربری اینستاگرام داشته اند به کار گرفته اند. از این شرکت کنندگان خواسته شده که به سوالاتی پاسخ دهند که شامل سوالات استاندارد تشخیص افسردگی بوده. سپس از شرکت کنندگان خواسته اند که تصاویر اینستاگرامشان را برای این تحقیق به اشتراک بگذارند.

پیشنهاد ما :  رژیم سلبریتی ها: این رژیم ها را بشناسید و بدانید که تا چه حد مضر هستند

صد و هفتاد شرکت کننده موافقت کرده اند، و هفتاد نفر از آن ها افسرده بوده اند. در این پرسشنامه سوالات دیگری درباره شرایط دیگر، همچون تاریخ دقیق تشخیص ارائه شده است.

دانلود از اینستاگرام دیتابیستی با حدود چهل هزار تصویر در اختیار گروه تحقیقاتی قرار داده، که محققان سپس آن را بررسی کرده، و دوباره با گروه دیگری از شرکت کنندگان مقایسه کرده اند. در ازای هر کاربر سالم، محققان صد تصویر تازه اینستاگرام را جدا کرده اند که ارزش گذاری شود. در ازای هر کاربر افسرده، محققان صد تصویر پیش از تاریخ افسردگی را انتخاب کرده اند. این شرکت کنندگان سپس از یک تا پنج به تصاویر مورد علاقه خود نمره داده اند.

محققان همچنین تصاویر را با دیگر سنجه ها بررسی کرده اند، از جمله میزان نور و کنتراست و غیره. بدین ترتیب زنده بودن عکس، یا خاکستری و تار بودن عکس مشخص می شود. همچنین در هر عکس تعدادی صورت در نظر گرفته اند که با نرم افزار تشخیص چهره بررسی شود، و پیش زمینه این بوده که چهره نشان دهنده میزان فعالیت اجتماعی افراد است. سپس با شمردن تعداد لایک ها و کامنت ها واکنش اجتماع اینستاگرام را به آن عکس در نظر گرفته اند.

محققان که به این سری داده ها مجهز شده بودند با استفاده از الگوریتم آموزش ماشینی ارتباط میان افسردگی و خاصیت های تصویر را بررسی کرده اند. یافته ها نشان می دهد که افراد افسرده تصاویری تارتر، خاکستری تر، تیره تر منتشر می کنند و لایک کمتری می گیرند، این نسبت ها در افراد سالم کاملا برعکس است.

پیشنهاد ما :  پوشیدن کت قرمز می تواند روابط عاشقانه ی شما متحول کند!!

اینستاگرام فیلترهای زیادی دارد که خاصیت و اتمسفر ویژه ای به عکس می دهد. افراد افسرده ترجیح می دهند از فیلتری خاص استفاده کنند. ریس و دانفورت می گویند: «وقتی شرکت کنندگان افسرده فیلتری انتخاب می کنند، اغلب بی اختیار از فیلتر اینک ول استفاده می کنند که عکس ها را به تصاویری سیاه و سفید تبدیل می کند.» در حالی که افراد سالم از فیلتری به نام والنسیا زیاد استفاده می کنند که عکس ها را روشن می کند.

بررسی داده ها نتایج جالب توجهی داشت است. عکس هایی که انسان ها غمگین یا شاد خوانده اند ارتباط ضعیفی با افسردگی دارند. افراد افسرده تصاویر با چهره پست می کنند، اما تعداد چهره ها همیشه به نسبت کمتر است. اما چرا؟ ریس و دانفورت اطلاعی ندارند. اشاره می کنند که افراد افسرده بیشتر از ادبیات خودمحور استفاده می کنند، و همین ممکن است که در زمینه عکس نیز بسط داشته باشد. محققان می گویند: «اگر اینطور باشد، شاید بتوان گفت که تصاویر کم چهره که توسط افراد افسرده پست می شوند در واقع نوعی سلف پرتره است.» البته تئوری «سلفی غمگین» هم همچنان به درستی بررسی نشده و نیازمند تحقیقات بیشتر است.

سوال مهم این است که میزان دقت تشخیص این الگوریتم در شناسایی افراد افسرده از روی پست های اینستاگرام تا چه حد است. بنابراین محققان تصاویر پست شده توسط نفر را به کار گرفته اند و متوجه شده اند که الگوریتم بیماری افسردگی را در افراد با دقت هفتاد درصد تشخیص می دهد، که درصد بسیار خوبی است.

پیشنهاد ما :  وقتی ورزش کردن باعث چاقی می‌شود!

ریس و دانفورت می گویند: «این یافته ها دانسته های قبلی ما را تایید می کنند. سلامت روان افراد در پست های او در شبکه های اجتماعی قابل مشاهده است، و با روش های تحلیلی می توان آن ها را بررسی کرد.» و این مسئله امیدواری تازه ای در حوزه سلامت روان ایجاد کرده که بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی را پیش از رسیدن به مرز غیر قابل بازگشت شناسایی و درمان کرد.

 

منبع: تکنولوژی ریویو

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر