جدیدترین اخبار خودرو

چرا شما نباید دستگاه آیفون خود را جیلبریک کنید(بخش اول)

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

چرا شما نباید دستگاه آیفون خود را جیلبریک کنید(بخش اول)

jailbreaking

در حال حاضر افراد زیادی در نقاط مختلف دنیا نسبت به جیلبریک آیفون یا آیپد خود اقدام می کنند. با این حال این دسته از افراد باید آگاه باشند که با جیلبریک کردن دستگاه خود باید، خطرات و ریسک هایی که به دنبال آن هست را نیز بپذیرند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که نسبت به جیلبریک کردن دستگاه خود علاقه مند هستید باید بدانید که باید وقت زیادی را در این زمینه بگذارید چرا که با هر نسخه جدید از سیستم عامل iOS که توسط شرکت اپل تولید و منتشر می شود، باید مدتی را منتظر مانده تا یک نسخه سازگار و قابل اطمینان از یک گروه هکر برای آن نسخه از سیستم عامل iOS منتشر شود تا بتوانید با آن نسبت به جیلبریک دستگاه خود اقدام کنید. مهمترین نکته ای که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید مسائل امنیتی موجود در این زمینه است. چرا که سندهای امنیتی درز شده گواه آننند که دستگاه هایی که تحت فرایند جیلبریک قرار گرفتند در معرض تهدید بیشتری از جهات امنیتی قرار دارند. با ما همراه باشید.

 

 

خوشبختانه با گذشت زمان و طی سال های اخیر، جیلبریک کردن دستگاه نسبت به گذشته، چون میزان منفعت آن کمتر شده، با کاهش روبرو شده است. در واقع علت این امر آن است که اکثر ویژگی هایی که کاربران با جیلبریک کردن می توانند به آن دسترسی داشته باشند، را خود شرکت اپل به مرور زمان در هر نسخه از سیستم عامل جدید خود گنجانده است. در این زمینه می توان به برنامه های پس زمینه، ویجتها و پیکربندی های سفارشی مدنظر کاربران اشاره کرد.

کنار آمدن با جیلبریکها سخت است

نکته ای که باید بدانید این است که تمامی جیلبریک های عرضه شده در واقع روی حفره های امنیتی ای دست می گذارند که شرکت اپل از آنها در سیستم عامل iOS خودغافل بوده است. در واقع زمانی که یک هکر حرفه ای، حفره ای امنیتی را در این سیستم عامل پیدا می کند، میتواند بدین واسطه کنترل کل سیستم عامل را به دست بگیرد. از آن به بعد این هکر این رخنه را در داخل یک ابزار جیلبریک قرار داده تا مردم با دانلود آن بتوانند آنرا روی دستگاه های خود نصب کنند. در حقیقت دستگاه آیپد یا آیفون جیلبریک شده تا زمانی که به نسخه جدید سیستم عامل iOS ارتقاء پیدا نکند، در حالت ارتقاء یافته باقی خواهد ماند. زمانی که شما نسخه جدید این سیستم عامل را روی دستگاه خود نصب می کنید، دستگاه شما از حالت جیلبریک خارج خواهد شد. در واقع حفره ای که این هکر در این نسخه پیدا کرده، توسط اپل در نسخه بعدی رفع شده و این هکر یا هکران مجبور خواهند بود رخنه های امنیتی دیگری را برای عرضه یک جیلبریک جدید تحت نسخه جدید سیستم عامل iOS پیدا کنند. این حالت یعنی پیدا کردن رخنه های امنیتی ممکن است ماه ها وقت را از هکران بگیرد. به مرور زمان و همانطور که اپل امنیت سیستم عامل خود را بیشتر می کند، پیدا کردن این رخنه ها سخت تر شده و زمان زیادی را می طلبد.

این حالت بدین معناست که اگر شما دستگاه خود را جیلبریک کنید، قادر نخواهید بود نسخه های جدید سیستم عامل iOS را به محض عرضه دریافت و نصب کنید. در حقیقت شما باید منتظر مانده تا هکرها موفق به پیدا کردن یک حفره امنیتی شده تا بتوانید دستگاه خود را جیلبریک کنید. به این ترتیب شما مجبور خواهید بود با هر بار عرضه نسخه جدید، مدتی را منتظر بمانید و این چرخه آنقدر تکرار خواهد شد که شاید شما را واقعاً کلافه کند.

apple logo jailbreak

دستگاه های جیلبریک شده از امنیت بسیار پایینتری برخوردار هستند

“Hacking Team” یک شرکت امنیتی ایتالیایست که اخیراً خود همین شرکت توسط هکران دیگر هک شده است. این گروه هک در واقع ابزارهای تولیدی هک خود را به دولت ها در سرتاسر جهان می فروشد. طبق سندهای منتشر شده از این شرکت، مطلع شدیم که ابزارهای تولیدی این شرکت می تواند آیفون های جیلبریک شده را تحت حمله خود قرار داده و به آنها نفوذ کند. اما این حالت برای آیفون هایی که جیلبریک نشده اند، هنوز اتفاق نیفتاده است.

این اتفاق به خودی خود به ما هشدار می دهد که یک دستگاه جیلبریک شده ممکن است با چه خطرات امنیتی ای روبرو شود. در واقع آن آیفون های جیلبریک شده توسط یک حفره، جیلبریک شده اند و همان حفره هم به صورت عموم در دسترس قرار گرفته است.

کاربرانی که می خواهند دستگاه خود را به طور دائمی در حالت جیلبریک داشته باشند باید ریسک داشتن یک نسخه قابل نفوذ iOS را نیز بپذیرند. این در حالی است که کاربرانی که اهمیتی به جیلبریک نمی دهند به صورت آزاداه می توانند به آخرین نسخه سیستم عامل iOS، دستگاه خود را در حالی که حفره های امنیتی بسته شده اند و راهی برای جیلبریک وجود ندارد ارتقاء دهند.

در هر صورت اگر شما از آن دست کاربرانی هستید که نسبت به امنیت گوشی خود اهمیت می دهند، همیشه باید از جیلبریک کردن دستگاه خود پرهیز کرده و نسبت به نصب آخرین نسخه سیستم عامل iOS اپل به محض عرضه اقدام کنند.

عدم ثبات و پایداری:

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت در واقع عدم ثبات و پایداری جیلبریک های عرضه شده است. فرایند جیلبریک به خودی خود سبب بروز مشکلاتی روی دستگاه شما خواهد شد. از جمله این مشکلات می توان به مسائل سیستمی، توقف چندباره برنامه ها و یا ریست های متوالی آزار دهنده اشاره کرد.

حتی ممکن است در این شرایط مجبور باشید آیفون یا آیپد خود را برای برطرف شدن چنین مشکلاتی، فرایند Restore را روی آنها اجرا کنید که این خود زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

iphone restore

بخش اول این مقاله به پایان رسید در روزهای آتی، بخش دوم آن نیز به صورت اختصاصی در سایت منتشر خواهد شد. ما را از نظرات گرم خود محروم نکنید.

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر