229

کار کردن روی چند پروژه بصورت همزمان IQی شما را کاهش می دهد

جمعه , ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای, میانگین : 5٫00 از 5)
Loading...

کار کردن روی چند پروژه بصورت همزمان IQی شما را کاهش می دهد

در چه حالی این مقاله را می خوانید؟ آیا در حال مسیج فرستادن در ایمیل هایتان می گردید، توییت می خوانید و به صداهایی که به گوشتان می رسد گوش می دهید؟ آیا تلفن همراه، تلفن رو میزی، تبلت و لپتاپ همگی در آن واحد مورد استفاده قرار می گیرند؟ احتمالا همه ی ما در شرایطی همین کار را انجام می دهیم. برخی از ما بیشتر به آن عادت دارند. انجام دادن چندین کار در آن واجد نشان دهنده ی عملکرد بالا و ذهن توانمند است. اینطور نیست؟ 

کار

نه! حالا زمان آن رسیده که در مورد انجام دادن یک پروژه صحبت کنیم.

موضوع شما نیستید بلکه مغز شماست

انجام دادن چندی کار بصورت همزمان باعث می شود احساس کنید سرتان خیلی شلوغ است ولی واقعیت این است که بدن و مغز شما طوری طراحی نشده که به اینصورت کار کند. جابجایی بین پروژه های مختلف می تواند کیفیت عملکرد شما را پایین بیاورد. این مسئله احتمالا به جریان خون در مغز مرتبط می شود. فیبرهای نورونی انرژی خیلی کمی در خود ذخیره می کنند. در نتیجه وقتی ما در حال فکر کردن، حل کردن مسئله و یا ثبت کردن خاطره هستیم ماده ی خاکستری مغز به مقدار مشخصی اکسیژن، گلوکز و مواد دیگر احتیاج دارد.

مشکل از جایی شروع می شود که چندین قسمت از مغز شما بطور همزمان فعال می شود. مغز به قدری باهوش است که جریان خون وارد شده را بین قسمت های مختلف تقسیم کند با این حال مقدار و کیفیت سوختی که به عملکرد مغزی اختصاص داده می شود پایین می آید. تصور کنید یک آتشنشنان بخواهد با تنها یک شلنگ، سه خانه که در حال سوختن در آتش هستند را خاموش کند و مدام شلنگ را بین خانه ها منتقل کند، طبیعتا آب کافی برای خاموش شدن آتش در اختیار نخواهد داشت.

پیشنهاد ما :  نوشیدن شیر و جایگزینی آن با تخم شربتی برای بزرگسالان !

کار

انجام دادن چندین کار می تواند بصورت موقتی IQ شما را پایین بیاورد

نتایج اولین تحقیق ها در این زمینه از انگلستان سرچشمه می گیرد. در این بررسی فردی به نام دکتر ویلسون متوجه شد کارمندانی که در حین کار تماس تلفنی، ایمیل و یا پیام کوتاه دریافت می کنند به قدری دچار افت IQ می شوند که حتی از فردی که ماری جوآنا مصرف کرده عملکرد مغزی پایین تری نشان دادند. در این تحقیق ۸۰ مورد بصورت بالینی بررسی شد و هر بار IQ شرکت کننده در طول روز مورد بررسی قرار گرفت. آزمایش ویلسون نشان داد که انجام دادن چند کار بصورت همزمان می تواند IQ فرد را بصورت موقتی حدود ۱۰ عدد پایین بیاورد. این حالت با شرایطی برابری می کند که فرد کل شب را نخوابیده باشد.

بهترین راه حل این است که زمان هایی که به کار اختصاص می دهیم را کمی سبک تر کنیم. به خاطر داشته باشید جریان خوبی که به مغز می رسد نمی تواند در یک لحظه خون مورد نیاز تمام بخش های مغز را تامین کند. ما فقط می توانیم خون مورد نیاز بخش های محدودی از مغز که در هر لحظه از آن استفاده می کنیم را تامین کنیم.

کار

تصمیم بگیرید چه کاری مهم تر است

زمانتان را در طول ساعات کاری مدیریت کنید تا بتوانید با بالاترین پتانسیل کار کنید و مزاحمت ها را به حداقل برسانید. اگر می خواهید تنها روی یک کار تمرکز کنید پس باید مهم ترین پروژه را انتخاب کنید. اگر می خواهید کارهای بیشتری را به اتمام برسانید باید بدانید که مهم و ضروری با هم فرق دارند. مسئولیت های جدی  شاید خیلی به توجه شما احتیاج نداشته باشند ولی برای انجام آن ها به تمام تمرکزتان احتیاج دارید.

پیشنهاد ما :  نانو ذرات طلا ، راهی جدید برای درمان سرطان !

وقتی به این نتیجه رسیدید که کدام مورد از لیست مهم تر است، بطور مداوم روی آن کار کنید تا تمام شود و یا زمان تعیین شده برای آن به سر آید. سپس به مورد بعدی بروید.

البته باید بتوانید زمانتان را مدیریت کنید و پاسخ دادن به ایمیل ها و پیام های صوتی را کنترل کنید. پیشنهاد می کنم اول صبح از ایمیل ها دوری کنید تا توسط پروژه هایی که فوری هستند ولی خیلی مهم نیستند درگیر نشوید. زمان مشخصی برای انجام این کارها در نظر بگیرید. در زمان در نظر گرفته شده به جز پاسخ دادن به ایمیل ها و پیام ها هیچ کار دیگری انجام ندهید.

کار

امروز شروع کنید

۶۰ تا ۹۰ دقیقه از زمان هر روزتان را به انجام کارهایی که اولویت دارند اختصاص دهید. خودتان را مدیریت کنید تا در فضایی بدون مزاحمت کار کنید. کششی که به پاسخ دادن پیام ها دارید را سرکوب کنید. به خاطر داشته باشید که ترک عادت بسیار مشکل است و شاید حتی خودتان هم ندانید که در چه باتلاقی گرفتار شده اید.

در برنامه ی روزانه تان بیشتر روی پروژه های جداگانه تمرکز کنید. هر چقدر تمرکز بهتری داشته باشید عملکرد مناسب تری هم خواهید داشت، همینطور از نظر روانی هم سالم تر خواهید بود. همین تغییرات کوچک به پیشرفت های بزرگ منجر می شوند. به طوری که ممکن است حتی فکرش را هم نکنید.

 

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر