جدیدترین اخبار خودرو

گفتگوی ذهنی چیست؟ چطور می توانم آن صدای غرغروی توی فکرم را قطع کنم؟

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

گفتگوی ذهنی چیست؟ چطور می توانم آن صدای غرغروی توی فکرم را قطع کنم؟ آیا راهی وجود دارد؟

تا حالا پیش آمده که توی ذهنتان با خودتان گفتگو داشته باشید؟ اگر شما هم مثل بقیه باشید مدام در فکرتان در حال صحبت کردن هستید. چرا او چنین حرفی را به من زد؟ آیا کار اشتباهی کرده ام؟ چرا انقدر طول می کشد؟ خوب ۲۰ دقیقه ی دیگر صبر می کنم و بعد می روم. چنین گفتگوهایی مدام در فکر شما در جریان هستند و بیشتر از چیزی که تصور می کنید تکرار می شوند. جالب است بدانید که ما ۴۰۰۰ کلمه در دقیقه گفتگوی ذهنی داریم و این کلمات با سرعتی ده برابر تندتر از صحبت های هر روز ادا می شوند.

گفتگوی ذهنی

چنین صحبت هایی تقریبا در ذهن همه ی ما جریان دارد ولی احتمالا نمی دانید که چقدر قدرتمند هستند. اگر اجازه بدهید که این گفتگوهای ذهنی آزادانه جریان پیدا کنند تمامی احساسات، عملکردها، عادات و رفتارها حول چیزی که در ذهنتان گفته می شود اتفاق می افتد. اگر راهی پیدا کنید که این گفتگوی ذهنی را متوقف کنید زندگیتان برای همیشه بهتر می شود.

قدرت گفتگوی ذهنی

گفتگوی ذهنی شما فقط یک فکر ساده نیست بلکه تمرکز کردن روی واژه ای که در ذهن شماست بعدا در به خاطر آوردن آن کمک می کند. به عنوان مثال اگر به یک صندلی در اتاق فکر کنید شاید پیدا کردن آن صندلی برایتان ساده نباشد. درصورتیکه اگر به واژه ی صندلی فکر کنید راحت تر به حافظه ی شما می رود.

پیشنهاد ما :  بیتکوین چیست ؟ 10 نکته در مورد بیتکوین که حتما باید بدانید

گفتگوی ذهنی

قدرت مثبت فکر کردن فقط یک عبارت تکراری و بی معنی نیست. زمانی که به مسائل منفی فکر می کنیم انتشار هورمون کوتیزول آغاز می شود و این هورمون استرس زاست. این هورمون روی هیپوکامپ مغز اثر می گذارد. هیپوکامپ بخشی از مغز است که کار به حافظه سپردن خاطرات جدید را بر عهده دارد.

فکرهای منفی به احساسات منفی منجر می شوند مثل ناراحتی، عصبانیت و اضطراب. هر چقدر بیشتر روی فکرهای منفی مانور بدهیم احساسات منفی قدرت بیشتری پیدا می کنند. حتی کلمات ساده ای مثل نه هم می توانند روی ساختار مغز تاثیرگذار باشند و شما را در برابر افکار منفی آسیب پذیر کنند. جالب است بدانید فکرهای منفی نسبت به فکرهای مثبت قدرتمند تر هستند و با گذشت زمان و همراه با رفتار درمانی تقویت می شوند.

شاید تصور کنید چطور ممکن است یکی از بخش های ذهنی کاملا طبیعی تغییر کند. محققان معتقدند که تغییر افکار و احساساتی که کنترلی روی آن ها ندارید ممکن است. بخش هایی از مغز به فکرهایی مانند ناراحتی و اضطراب اختصاص دارند.

گفتگوی ذهنی

برای از بین بردن گفتگوی ذهنی چه کاری می توان انجام داد؟

جملات کاملی در ذهنتان بسازید. برای شما کار کردن با کلمات راحت تر از کار کردن با فکرهاست پس بهتر است فکرهایتان را جهت بدهید.

روی گفتگوی ذهنی تمرکز کنید

بخشی از عدم کنترل شما روی گفتگوهای ذهنی به خاطر این است که نسبت به آن ها آگاهی ندارید و این گفتگوها به عنوان صدای پیش زمینه ساعات زیادی از روز در کنار ما هستند. باید به این فکرها توجه کنید تا ببینید به چه چیزی فکر می کنید و چه زمانی این فکر ها به ذهن شما می آیند. به این ترتیب برای کنترل کردن آن ها مهارت کافی پیدا می کنید.

پیشنهاد ما :  وقتی ورزش کردن باعث چاقی می‌شود!

یکی از راه های کنترل این افکار استفاده از آلارم گوشی است. به عنوان مثال هر بار که آلارم شروع به صدا دادن کرد افکارتان را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید. در صورتیکه بدون نیاز به آلارم هم به خودتان آمدید و دیدید که در حال فکر کردن کردن هستید، این افکار را یادداشت کنید.

گفتگوی ذهنی

تله های معمول را شناسایی کنید

خیلی از موضوعات گفتگوی ذهنی به مسائل خاصی بر می گردند. به عنوان مثال اگه بخواهید همه چیز را کاملا خوب و یا کاملا بد ببینید جهان پیش چشم شما سیاه و سفید می شود: اگر این ارتقا شغلی را نگیرم شغلم وقت تلف کردن است. سعی کنید مسائل را عمومیت ندهید: پروژه ی قبلی من اصلا مورد توجه قرار نگرفت پس این بار هم اصلا تلاش نمی کنم.

در مقابل اگر از کار شما تعریف و تمجید شد خودتان را زیر سوال نبرید: البته پروژه ی من خوب بود. ولی چون فقط وقت کافی برای صحبت کردن در مورد جزئیات نداشتم مورد قبول بقیه قرار گرفت. به این ترتیب سوگیری و اشتباهات شناختی پیش می آید. این طرز فکر را کنار بگذارید تا دید بهتری به مسائل پیدا کنید.

افکار منفی را با یک چالش جایگزین کنید

هر لحظه که متوجه شدید در حال فکر کردن به یک مسئله ی منفی هستید دست نگه دارید. این فکر را ادامه ندهید. به جای آن سعی کنید یک چالش را جایگزین کنید. به عنوان مثال تصور کنید که در حال فکر کردن به این مسئله هستید: ممکن نیست بتوانم امروز این پروژه را تمام کنم. به جای آن فکر کنید که: چطور می توانم این پروژه را امروز تمام کنم؟

پیشنهاد ما :  رژیم سلبریتی ها: این رژیم ها را بشناسید و بدانید که تا چه حد مضر هستند

هیچ وقت قدرت افکارتان را دست کم نگیرید. اگر طبق دستور العمل فکر کنید و بتوانید که افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید زندگی شادتری خواهید داشت. به علاوه از نظر عملکرد کلی پیشرفت می کنید و دید بهتری به مسائل خواهید داشت. اگر چندین سال است که عادت دارید و فکرهای منفی می کنید به خاطر داشته باشید که مغز شما پلاستیکی نیست و مدام در حال تغییر است.

شاید کنار آمدن با چنین تغییراتی در ابتدا مشکل باشد ولی اگر همین روش را ادامه دهید قطعا موفق می شوید.

 

 

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر