جدیدترین اخبار خودرو

رژیم پر چربی در بارداری ممکن است موجب بیماری های روانی در فرزند شود

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

رژیم پر چربی در بارداری ممکن است موجب بیماری های روانی در فرزند شود

رژیم غذایی پرچرب نه تنها مشکلات سلامت برای مادران باردار ایجاد می کند، بلکه تحقیقات بر روی موارد حیوانی نشان می دهد که چنین تغذیه ای بر روی توسعه مغز و غدد درون ریز جنین تاثیر می گذارد و تاثیر بلند مدت رفتاری بر فرزندان دارد. مطالعه جدید نشان داده است که میان رژیم غذایی پرجرب در زمان بارداری و اختلالات روانی همچون اضطراب و افسردگی ارتباط مستقیم وجود دارد.

مقاله ای مربوط به این تحقیق در ژورنال «Frontiers in Endocrinology» که مجله علمی مطالعات غدد درون ریز است منتشر شده. به گزارش محققان «با توجه به میزان بالای چربی در تغذیه و چاقی در دوران بارداری، این تحقیقات اهمیت ویژه ای برای سلامت روانی نسل بعدی دارد.»

مطالعه انجام شده، که با راهنمایی دکتر الینور سالیوان، استاد بخش نوروساینس مرکز تحقیقاتی اورگان انجام شده، تاثیرات رژیم غذایی پرچرب حیوانات مادر را بررسی کرده است. در این تحقیق رژیم غذایی حیوانات را طوری تنظیم کرده اند که بسیار مشابه تغذیه انسانی باشد. نتایج به دست آمده نشان می دهد که فرزندان مادران مورد مطالعه دچار تغییرات رفتاری در سیستم سروتونین مغز شده اند. به علاوه، نشان داده شده که رژیم غذایی سالم در کودکی نمی تواند این اختلالات را اصلاح کند.

مشاهدات قبلی در انسان ها ارتباط میان چاقی مفرط زنان باردار با بیماری های روانی و اختلالات دستگاه عصبی در فرزندان را تایید کرده بود. تحقیق تازه برای اولین بار ثابت کرده است که رژیم غذایی پرچرب، که به سرعت در دنیای توسعه یافته فراگیر می شود، تاثیرات بلندمدت در سلامت روانی فرزندان حیوانات دارد.

پیشنهاد ما :  زمین یا تختخواب؛ کدام یک برای خوابیدن مناسب‌تر است؟

دکتر سالیوان، از نویسندگان مقاله، می گوید: «قرار نیست مادران را مقصر بدانیم، بلکه باید زنان باردار را از خطرات ناشی از مصرف غذاهای پرجرب در بارداری آگاه کنیم و اجازه بدهیم با اتخاد تصمیمات بهتر به سلامت خانواده خود کمک کنند. همچنین باید سیاست های عمومی شیوه و سبک زندگی و رژیم غذایی در این مورد اتخاذ شود.»

در تحقیق صورت گرفته شصت و پنج میمون ژاپنی ماده را در دو دسته قرار داده اند، به یک گروه غذاهای پرچرب و به گروه دوم غذای سالم تر داده اند. سپس رفتارهای عصبی صد و سی و پنج فرزند تولید شده در حین این تحقیق را اندازه گیری و بررسی کرده اند. بدین ترتیب مشخص شده است که فرزندان مادران گروه اول میزان بیشتری اضطراب نسبت به فرزندان مادران گروه دوم نشان می دهند. دانشمندان همچنین علائم فیزیولوژی دو گروه را بررسی کرده اند و متوجه شده اند که رژیم غذایی پرچربی در دوران جنینی توسعه و شکل گیری بخش های مربوط به سروتونین را تحت تاثیر قرار می دهد. سروتونین پیام رسانی عصبی است که اهمیت بالایی در شکل گیری مغز دارد.

مطالعه جدید ثابت کرده است که اهمیت تغذیه در شکل گیری اختلالات عصبی همچون اضطراب یا افسردگی دقیقا به اندازه ساختار ژنتیکی است. دکتر جوئل نیگ، استاد روانپزشکی، پزشکی کودکان، و نوروساینس رفتاری در دانشکده پزشکی اورگان می گوید: «به نظر من نتایج به دست آمده بسیار مهم است. خیلی ها از دیدن تاثیر رژیم غذایی در دوران بارداری بر روی رفتار فرزندان متعجب خواهند شد. قبلا ارتباط میان چاقی مفرط و بیماری های قلبی ثابت شده است، اما مطالعات جدید ارتباط میان تغذیه و مغز فرزندان را ثابت می کند.»

پیشنهاد ما :  هرگز این هشت چیز را در مایکروویو نگذارید

یافته های سالیوان و دستیارش، ژاکلین تامپسون که نویسنده اول مقاله است، مدارک مورد نیاز برای اثبات این مورد را فراهم کرده و اکنون وقت آن است که سیاست های صحیح برای اصلاح معضلات احتمالی پیش بینی و اتخاد شود. تامپسون می گوید: «امیدوارم آگاهی عمومی نسبت به دلیل اختلالات عصبی بالا رفته و تشخیص و درمان چنین اختلالاتی با کیفیت بهتری صورت بگیرد. نتایج به دست آمده زندگی فردی و اجتماعی افراد را متحول خواهد کرد.»

 

منبع: ساینس دیلی

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر