جدیدترین اخبار خودرو

تابحال از نگاه علمی به مراحل رشد سگ ها توجه کرده بودید؟

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (تعداد آرا : 14٫005)
Loading...

مراحل رشد سگ ها میتونه خیلی جالب باشه

سگ ها برای رشد و پیش از آن که به یک سگ بالغ تبدیل شوند به یک الی دو سال زمان نیاز دارند. بزرگترین تغییرات در مراحل رشد سگ از تولد تا دوازده ماهگی بوده که می توان دقیقا تغییر را شاهد بود. از دوازده هفتگی موهایی را در روی بدن سگ شاهد خواهید بود که در حال رشد هستند.

دوره نوجوانی

 

مراحل رشد سگ

 

دوره نوجوانی یکی از مراحل رشد سگ می باشد که از هفته دهم شروع می شود تا بلوغ جنسی و دوره بلوغ ادامه پیدا می کند. در این دوره سگ ها شروع به یادگیری رفتارها می کنند و برای هر شرایط خاصی یک شرایط مناسب در نظر می گیرند. در این دوره می توان شاهد کنجکاوی بسیار، خستگی مفرط و اشتیاق یادگیری سگ ها بود. این زمان یک زمان ایده آل برای شروع آموزش سگ بوده و شما می توانید از همین زمان کار را شروع کنید. سعی کنید هر لحظه ای را به بازی کردن با سگ بپردازید زیرا از یک سو سرگرمی برای آن محسوب شده و در سوی دیگر تمرینی برای زندگی آینده  سگ خواهد بود.

رفتارهایی چون تعقیب، گاز گرفتن و ترساندن طرف مقابل یکی از مراحل رشد سگ در این دوره است که یاد گیرد. همچنین می توان تعامل های اجتماعی را به سگ یاد داد تا همچون یک انسان با شما رفتار کنند اگرچه یک انسان نیستند. سگ ها به خوبی یاد می گیرند که هنگام خوردن غذا یا یادگیری نیش خود را مهار سازند. آنها از طریق بازی می توانند رفتار درست را یاد گرفته و در زندگی به کار گیرند.

 

مراحل رشد سگ

 

هفته ۱۰ تا ۱۶: سگ نوجوان خاطی

 

سگ ها در این دوره رفتار خود را آزمایش می کنند که این فرآیند بین چند روز تا چند هفته زمان می برد. در این دوره ممکن است صاحبین سگ شاهد عدم انجام دستورات توسط سگ نوجوان خاطی باشند و غفلتی را در رفتار آنهام مشاهده کنند. برخی مواقع ممکن است علت این سرپیچی دندان درد باشد. دندان های سگ از سه ماهگی شروع به رشد می کند و در این دوره سگ برای تسکین درد خود سعی می کند سایشی با دندان داشته و به تمیز کردن آن بپردازد. رفتار غلط سگ ها ممکن است ناشی از هورمون ها باشد.

برخلاف بسیاری از دیگر گونه ها، سطح تستوستورن سگ مذکر از ۴ تا ۱۰ ماهگی بیش از یک سگ بالغ خواهد بود. این بدان معنا بوده که سگ های بالغ به سرعت متوجه می شوند که چنین سگ هایی نوجوان هستند و باید آموزشی ببینند. سگ های بالغ سعی می کنند سگ های نوجوان را آموزش دهند تا به سن موردنظر برسند و با همه چیز آشنا شوند. اما حتی سگ هایی که ضد عفونی می شوند مانع انجام عملکرد خوب مالک در نگهداری از آنها می شوند زیرا می خواهند خود هر کاری را انجام دهند.

این مرحله برای صاحبان کمی سخت و ناامید کننده خواهد بود زیرا با واکنش های منفی سگ رو به رو می شوند. سعی کنید با به آغوش گرفتن آن موجب جلب توجه سگ شوید تا مهر و محبت شما را بهتر درک کرده و به آموزش های شما نیز توجه کافی داشته باشد. بهتر است در آموزش دادن به سگ ، از بهبود رفتار آن امیدوار باشید و خود را کاملا ناامید نکنید.

 

مراحل رشد سگ

 

۴ تا ۶ ماه

 

در این دوره از مراحل رشد سگ ها شاهد رشد سریع آن ها هستیم و ممکن هر روز شاهد تغییراتی باشید. همچنین سگ ها در کنار سایر حیوانات خانگی قرار گرفته و سعی می کنند با آنها به انجام بازی بپردازند. انتظار می رود برخی مواقع با یکدیگر نزاع و مبارزه ای که نقش بازی را داشته، انجام دهند. حیوانات مسن تر سعی می کنند حیوانات کم سن را آموزش دهند زیرا با تجربه کسب کرده بر خود می بینند تا چنین کاری انجام دهند. در حقیقت سطح تستوسترون سگ نر و ماده در سن ۴ تا ۵ ماهگی افزایش پیدا می کند. در این دوره سگ کودک به شدت توسط سگ های بزرگ تر مراقبت شده و تحت آموزش قرار می گیرد. سگ ها در این دوره ممکن است احساس ترسی نیز داشته و ممکن است این ترس یک ماهی ادامه داشته باشد.

این مورد ممکن است در سگ های نژاد بزرگ مشاهده شود و در هر نژادی احتمال می رود که مراحل رشد سگ متفاوت باشد. این رفتار طبیعی بوده و جای نگرانی باقی نمی گذارد. این رفتار با رشد سگ ارتباط داشته و شما ممکن شاهد برخی رفتارهای نامطلوب باشید و آنها حتی به محافظت از اسباب بازی خود نیز خواهند پرداخت. فقط توجه داشته باشید که رفتار ترسناکی از شما سر نزده  و سعی کنید با سگ صحبت های مهربانانه ای داشته و همچنین یک کودک با آن برخورد کنید. سعی کنید ترس را با آموزش هایی از سگ خود دور دارید و اعتماد به نفسی را در خود ایجاد کنید. بنابراین با چنین روشی می توانید سگ شجاع و شیرینی داشته باشید.

 

مراحل رشد سگ

 

نوجوانی: شش تا ۱۲ ماهگی

 

بیشتر ویژگی های رشد سگ در این دوره به پایان می رسد اگرچه همچنان برخی علایم رشد نیز مشاهده می شود. این رشد شامل عضلات و بدن بوده که گاهی قابل مشاهده است. سگ در این دوره پوشش بدنی همچون یک سگ بالغ را بدست خواهد آورد. البته ممکن است سگ در این دوره احساسات نابالغی را بروز دهد و شروع به حرکت و عطسه کردن خواهد کرد. سطح تستوسترون در های نر ۵ تا ۷ برابر بیشتر است سگ بزرگسال بیش از ۱۰ ماه است. در سن ۱۸ ماهگی سطح تستوسترون سگ به بیشترین سطح خود رسیده و تقریبا همچون یک سگ بالغ می شود.

این موجب می شود تا بهتر سگ بالغ را از یک سگ نوجوان تشخیص داد و رفتاری متناسب با سن آن داشت. های ماده در مدت ۵ تا ۶ ماهگی از حرارت بیشتری برخوردار بوده و همین امر سگ های نر را به آنها علاقمند می سازد. به نظر می رسد سگ ها در این سن از انرژی بالایی برخوردار هستند و بازی کردن خود را خالی می کنند. انرژی که می توان عواقبی هم داشته باشد و صاحب را با مشکلاتی رو به رو سازد. سعی کنید به آموزش خود ادامه دهید و آنها را با اجتماع حیاتی خود رو به رو سازید. تا بتواند رفتاری متناسب با هر فرد چون دوست، آشنا و غریبه ها داشته و مشکلی به وجود نیاورد.

مراحل رشد سگ

 

بلوغ اجتماعی: ۱ تا ۲ سال

 

با توجه به نژاد سگ شما در این سنین به بلوغ فیزیکی خود می رسد. سگ ها به سرعت بالغ می شوند و زمان بیشتری را به بالغی می گذرانند. بلوغ اجتماعی سگ می تواند در ارتباط با دیگر سگ ها به تکامل برسد و البته بسته به نوع سگ نیز دارد. سعی کنید سوسیالیزاسیون و آموزش را ادامه دهید زیرا همیشه چیزهای جدیدی برای یادگرفتن سگ شما وجود داشته و نباید به سرعت دست بکشید و آن را انجام ندهید. از سن ۱ تا ۲ سالی شادی سگ بیشتر می شود و صاحبین می توانند ارتباط عمیق تری را با سگ خود برقرار کنند.

بنابراین اگر سگ شما در این سنین قرار دارد می توانید با انجام آموزش ها و استفاده از روش های مورد اشاره با یک سگ بالغ و با تربیتی رو به رو شوید. البته همانطور که اشاره شد هر سگی تربیت خاص خود را دارد زیرا نژاد متفاوتی دارد. بنابراین سگ ها می توانند در نژادهای مختلف رفتار متفاوتی داشته و یک سگ از یک نژاد هیچ گاه با یک سگ از نژاد دیگر یکسان نیست. اگرچه باید خوی سگ ها را نسبتا با یکدیگر یکسان دانست و آنها را حیوانات وفاداری محسوب کرد. همانطور که پیشتر گفته شد سعی کنید آموزش را هیچ گاه ترک نکنید زیرا مواردی وجود داشته که به مرور زمان به وجود آمده و نیاز است آن را به سگ خود بیاموزید.

 

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

برچسب ها : , , ,
نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر