جدیدترین اخبار خودرو

از شنیدن صدای ضبط شده ی خودتان متنفر هستید؟ شما تنها نیستید

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

از شنیدن صدای ضبط شده ی خودتان متنفر هستید؟ شما تنها نیستید

تا به حال برای شما پیش آمده که در حال نگاه کردن به ویدئوی تعطیلات خانوادگی تان باشید و ناگهان حالت تهوع بگیرید؟ آیا واقعا صدای من اینطور شنیده می شود؟ اگر نمی توانید صدای ضبط شده ی خودتان را تحمل کنید بدانید که تنها نیستید. نگران نباشید، این شما هستید که از شنیدن صدای خودتان اذیت می شود. برای چنین پدیده ای دلایل علمی وجود دارد.

صدای ضبط شده

وقتی صدایی را از فضای بیرون می شنویم مثلا صدای فردی که در حال صحبت کرد است این صدا به گوش وارد می شود به کانال می رود و به بخش های داخلی گوش وارد می شود. لرزش ایجاد شده در این مرحله به گوش داخلی منتقل می شود. یعنی جایی که حرکت مواد موجود باعث حرکت سلول های مویی می شود. این تحرک انرژی الکتریکی تولید می کند که به مغز مخابره می شود. سپس این انرژی موجب می شود که شما صدا را بشنوید.

صدای ضبط شده

وقتی صدای خارج شده از دهان خودتان را می شنوید دقیقا همین اتفاق می افتد. ولی داستان به اینجا ختم نمی شود. همینطور که صحبت می کنیم امواج صوتی نه تنها بیرون از بدن منتقل می شوند بلکه انرژی ساطع شده اطراف دهان، گلو و داخل سر جریان پیدا می کند و مستقیما به گوش داخلی می رود. بقیه ی مردم نمی توانند لرزش دهان شما را دریافت کنند در نتیجه صدای خودتان در گوش شما و در گوش آن ها متفاوت است.

صدای ضبط شده

وقتی صدای ضبط شده ی خودتان را می شنوید آن لرزش های اضافی دهان و گلو را ندارید در نتیجه دقیقا همان چیزی که دیگران می شنوند را می شنوید. این صدا به اندازه ی اثر انگشتتان خاص است. این صدا بخشی از شماست و می تواند در مورد شخصیتتان اطلاعاتی بدست بدهد. در واقع صدای ما با صدای ضبط شده کاملا متفاوت است. ممکن است به حدی غافلگیر شوید که بگویید: این صدای من نیست!

ولی چرا مردم با شنیدن صدای ضبط شده ی خودشان شگفت زده می شوند؟ این لرزش هایی که از سر شما نشات می گیرند کوچک تر هستند در نتیجه صدای شنیده شده کلفت تر است. مردم صدای ضبط شده ی خودشان را دوست ندارند چون آزار دهنده است و تن بالایی دارد. در نتیجه وقتی می بینید صدای مورگان فریمنی دارید ولی در عمل مثل جنیس سریال دوستان هستید حسابی تعجب می کنید.

صدای ضبط شده

برای اینکه این تنفر را کنار بگذارید بیشتر به صداهای ضبط شده ی خودتان گوش بدهید. این روش توسط پزشکان توصیه شده و هر چقدر به صدای خودتان گوش بدهید تحمل آن برایتان ساده تر است. اگر باز تصور می کنید که صدای گوش خراشی دارید لازم نیست همیشه همین صدا را داشته باشید. کلاس های آواز خوانی، سخنرانی در جمع و آموزش وکال به شما یاد می دهد که چطور صدایتان را عوض کنید. بعضی از افراد از تمام ظرفیت های صوتی شان استفاده نمی کنند. کار کشیدن از گلو به شما کمک خواهد کرد.

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر