جدیدترین اخبار خودرو

چطور با گوشی هوشمندمان ویدئوی با کیفیت بگیریم (۱)

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (تعداد آرا : 14٫005)
Loading...

چطور با گوشی هوشمندمان ویدئوی با کیفیت بگیریم

همه ما با گوشی های هوشمند ویدئو می گیریم، اما اغلب تصاویری که گرفته ایم هرگز به مرحله نهایی جایزه اسکار نمی رسند. با وجود اینکه همیشه سعی مان این است که لحظات مهم زندگی، یا اتفاقات دور و برمان را ضبط کنیم و با دیگران به اشتراک بگذاریم، عواملی حیاتی وجود دارد که تصاویر ضبط شده با گوشی هوشمند را تبدیل به ویدئوهایی ماندگار و دیدنی می کند. تصمیم گرفته ایم راهنمایی مقدماتی از چگونگی تصویربرداری با دوربین های گوشی هوشمند تهیه کنیم و در اختیار شما بگذاریم.

لنز را تمیز کنید

خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسد، اما همیشه نقطه آغاز خوبی است. درست مثل اینکه همیشه باید یادتان باشد پوشش لنز دوربین را بردارید، تمیز کردن لنز گوشی هوشمند هم همیشه باید یادتان باشد. این مسئله آنقدر مشخص و واضح است که همیشه همه یادشان می رود. قبل از اینکه با گوشی هوشمندتان تصویری ضبط کنید، مطمئن شوید که لنز دوربین تار و کثیف  نیست، و حتما تمیزش کنید. دستمال مرطوب بهترین وسیله برای تمیز کردن لنز دوربین گوشی هوشمند است، اما یک ها و گوشه لباستان هم همان کار را می کند.

تنظیمات دوربین را بررسی کنید

گوشی هوشمند به اندازه دوربین های تصویربرداری قابلیت های گوناگون ندارند، اما این بدان معنی نیست که فقط یک نوع ویدئو ضبط کنند. اغلب گوشی های هوشمند امروزی چندین و چند تنظیم مخصوص قاب و تصویربرداری دارند که می توانید از میانشان انتخاب کنید.

این تنظیمات در گوشی های اندرویدی معمولا داخل اپلیکیشن دوربین هستند، یا پشت شکل چرخ دنده، یا دگمه کشیدنی دیگری که پیدا خواهید کرد. اما اپل تنظیمات تصویربرداری را در منوی تنظیمات اصلی مخفی کرده است. باید از اپلیکیشن دوربین خارج شود، وارد تنظیمات گوشی شوید، «دوربین و عکاسی» را پیدا کنید، و بعد هم قسمت «دوربین» را انتخاب کنید.

پیشنهاد ما :  گوشی هوشمند تاشو سامسونگ ممکن است این شکلی باشد

وقتی تنظیمات را پیدا کردید، سه کار عمده هست که باید انجام بدهید:

یک) سی قاب در ثانیه با کیفیت ده هشتاد: یکی از استانداردهای قاب/کیفیت این است. تفاوتش با دیگر استاندارد موجود این است که تصاویر ضبط شده روانتر است و بسیار به آنچه با چشم زنده مشاهده می کنید نزدیک است.انتخاب میان سی قاب یا بیست و چهار قاب در ثانیه به برداشت و نیازهای شخصی شما برمیگردد. هر دو کیفیت به اندازه کافی مطلوب هستند.

دو) بیست چهار قاب در ثانیه با کیفیت ده هشتاد: کیفیت ده هشتاد به اختصار به تعداد (۱۹۲۰ در ۱۰۸۰) پیکسل در هر قاب ضبط شده گفته می شود. بیست و چهار قاب در ثانیه به این معنی است که در هر ثانیه بیست و چهار قاب (یا فریم) ضبط کرده اید. این سرعت تنها کمی بالاتر از کمترین سرعتی است که مغز به عنوان تصویر بدون تداخل و وقفه برداشت می کند، اما آنقدری شاتر دارد که تصویرهایی زیبا و دلنشین خلق می کند. این را هم در نظر داشته باشید که برای ضبط تصویر بیست و چهار قاب در ثانیه حتما باید از اپلیکیشن های مخصوص استفاده کنید. مثلا Filmic Pro را امتحان کنید.

سه) شصت قاب در ثانیه با کیفیت ده هشتاد: ضبط تصویر با این کیفیت به شما اجازه می دهد تصاویر روانتری داشته باشید. حالا می توانیم درباره «اسلوموشن» هم صحبت کنیم:

اسلوموشن

هر ویدئویی را که با سرعت بیشتر از شصت قاب در ثانیه (مثلا صد و بیست یا دویست و چهل قاب در ثانیه) ضبط شده می توان به حالت آهسته یا اسلوموشن در آورد. اگر گوشی شما قابلیت ضبط صد و بیست یا دویست و چهل قاب در ثانیه دارد، فرصت خوبی به دستتان آمده که ویدئوهای اسلوموشن بسازید. بد نیست بدانید که سرعت صد و بیست قاب در ثانیه تصاویر تا پنج برابر آهسته تر، و سرعت دویست و چهل قاب تصاویر تا ده برابر آهسته ایجاد می کنند.

پیشنهاد ما :  انتشار پتنت‌هایی که موضوع سرفیس فون را جدی‌تر کرده است

اگر قصد دارید با آیفون تصویر حرکت آهسته بگیرید، اپلیکیشن دوربین را باز کنید و به راست بکشید تا حالت های لیست شده بالای دگمه شاتر عوض شوند و  Slo-mo را ببینید. اگر می خواهید میزان آهستگی را تغییر دهید باید از اپلیکیشن خارج شده، وارد تنظیمات گوشی شوید و سرعت را در صفحه تنظیمات تغییر دهید. در گوشی های اندرویدی تنظیمات مورد نظر به سادگی در خود اپلیکیشن دوربین در دسترس است.

برای دیدن ویدئوی اسلوموشن روی گالری عکس هایتان کلیک کنید. گوشی به صورت خودکار هشتاد درصد ویدئو را به صورت اسلوموشن ضبط می کند. اگر می خواهید آغاز و پایان اسلوموشن را تغییر دهید، در آیفون بر روی دگمه تنظیمات ویدئو اشاره کنید و سپس خط کش را به راست را چپ بکشید تا به نتیجه دلخواه برسد. این هم گفتنی است که آیفون به صورت خودکار تصاویر اسلوموشن را در آلبومی جداگانه ذخیره می کند. بنابراین، حواستان باشد که اشتباهی ویدئوهای حرکت آهسته خود را گم نکنید.

 

ادامه دارد …

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۱)

  1. ۰

    […] کیفیت با استفاده از گوشی هوشمند است. قبل از خواندن حتما قسمت اول را مطالعه […]

افزودن نظر