جدیدترین اخبار خودرو

سرفیس فون و  همه آن چه که از این ناجی افسانه‌ای مایکروسافت می‌دانیم!

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (تعداد آرا : 15٫005)
Loading...

شرکت عریض و طویلی مثل مایکروسافت نه تنها نتوانست زمامداری گوشی‌های هوشمند جهان را در دست بگیرد بلکه خود به دست خود بخت و عاقبت ویندوزفون خلف خود را سیاه کرد.

مایکروسافت در حالی برای به دست آوردن سهمی معقول و منطقی از بازار موبایل دست و پا می‌زند که شرکت‌هایی همچون گوگل و اپل پیش‌قراول و طلایه‌دار بلامنازع صنعت گوشی هوشمند به مدد دو سیستم عامل اندروید و آی‌او‌اس هستند و در این گیرودار بینوا بندگکان طرفدار ویندوزفون دیر زمانی است که چه نیازمندانه و حریصانه چشم به راه ناجی افسانه‌ای خود ـ «سرفیس فون» ـ دوخته‌اند!

گزارش‌هایی هم از منابع موثق تایید کرده‌اند که مایکروسافت سرگرم آزمایش داخلی سرفیس فون است چون این شرکت مجبور است تا دیر نشده این دستگاه خیالی و افسانه‌ای را تولید و راه‌اندازی کند؛ دستگاهی که به تعبیر ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، می‌تواند «نهایت موبایل» باشد.

اکنون در ادامه مطلب برآنیم تا بیشتر بر مبنای شایعه و حدس و گمان ببینیم سرفیس فون چیست و ما قرار است در آینده با چه دستگاهی سروکار داشته باشیم.

مایکروسافت هنوز درگیر آزمایش سرفیس فون است

مدت زمان زیادی از خبر لو رفتن سرفیس فون در فضای مجازی نگذشته است و این دستگاه که شاید می‌رود تا گوشی موبایل باشد هنوز و همچنان به صورت رسمی از سوی مایکروسافت مورد تایید قرار نگرفته است. این در حالی است که بسیاری از همان وقت فرض و گمان را بر این گذاشتند که مایکروسافت مصمم به ساخت سرفیس فون نیست و طرح آن را ملغی دانسته و در حقیقت سرفیس فون نیز نیامده از دار دنیا گذشته است. اما چنین حدس و گمان‌هایی پایه و اساسی در حقیقت ندارد زیرا گزارش منتشر شده در ماه ژوییه از سوی منبعی موثق فاش ساخت که مایکروسافت همچنان در حال آزمایش و امتحان سرفیس فون است.

پیشنهاد ما :  گوشی می مکس 3 شیائومی؛ صفحه نمایش بزرگ، باتری قدرتمند

تازه‌ترین شایعه در این باره تایید کرده است که مایکروسافت سرگرم آزمایش نوعی دستگاه موبایل مانند گران قیمت است اما به معنای حقیقی کلمه موبایل نیست. الکس کیپمن، سازنده هالولنز، در این باره اظهار کرده است که او نیز مشغول کار بر روی سرفیس فون است و این دستگاه هم‌اکنون در مرحله شکل‌گیری است.

سرفیس فون با سیستم عامل اندرومدا کار می‌کند

طولانی‌ترین و پر حرف و حدیث‌ترین شایعه در خصوص سرفیس فون تا به امروز این بوده که سرفیس فون با سیستم عامل جدید مایکروسافت با نام رمز اندرومدا (Andromeda) شروع به کار خواهد کرد. در این زمینه شرکت مایکروسافت اقدام به جداسازی ویندوز ۱۰ موبایل از بخش توسعه و گسترش ویندوز ۱۰ در دیگر پلتفرم‌ها کرد تا حساب ویندوزفون را برای همیشه جدا کرده باشد. با این همه، سیستم عامل برای دستگاه‌های موبایل هنوز زنده است و به احتضار نیفتاده است ولی ویندوز ۱۰ موبایل به طور قطع مرده و جان سپرده است و قرار است جایش به سیستم عامل اندرومدا بدهد.

سیستم عامل اندرومدا در نهایت به شکلی مناسب و درخور شان و منزلت با ویندوز ۱۰ یکپارچه و در قالب پلتفرمی واحد ارایه می‌شود. ویندوز ۱۰ موبایل اما هیچ گاه برای چنین کاری نیاز نبوده است و مایکروسافت اگرچه کمی دیر به فکر راه‌اندازی اندرومدا افتاد ولی کار ما سرزنش و ملامت این شرکت به کاری چنین اهمال‌کاری نیست چون دست‌اندرکاران مایکروسافت در حال سروسامان دادن به چیزی جدید هستند که در پایان به بهینه‌سازی سیستم عامل ویندوز ۱۰ موبایل کنونی منتهی خواهد شد.

سیستم عامل اندرومدا از دیگر سو ملبس به رابط کاربری موسوم به «سی‌شل» (CShell پوسته تطبیقی) است که به ویندوز ۱۰ کمک می‌کند تا با صفحات نمایش در هر اندازه و ابعادی ـ حتی موبایل ـ منطبق و سازگار باشد. این در حالی است که از طرف دیگر ویندوز ۱۰ موبایل و ویندوز ۱۰ کامپیوتر واقعا قرار نیست تا در قالب یک پلتفرم واحد ارتقا پیدا کنند. در همان حال که ویندوز ۱۰ می‌رود تا با هر صفحه نمایشی در اندازه‌های مختلف سازگار شود چنین نیاز و ضرورتی برای ویندوز ۱۰ موبایل احساس نشده است. سیستم عالم اندرومدا در عوض ظرفیت و گنجایش نامحدود دارد و باید دید که گام بعدی مایکروسافت برای ادامه و تکمیل آن چه می‌تواند باشد.

پیشنهاد ما :  فبلت الفون یو پرو با صفحه نمایش منحنی اولد بزرگ کم‌ حاشیه در راه است

گذشته از همه این‌ها، به جای توسعه اختصاصی ویندوز ۱۰ موبایل مایکروسافت بر آن است تا اندرومدا را در قالب ویندوز ۱۰ یکپارچه بسط و گسترش دهد.

سرفیس فون سرفصلی جدید می‌آفریند

این احتمال وجود دارد که سرفیس فون آن چیزی نباشد که ما امروزه از گوشی هوشمند تصور می‌کنیم. عقل حکم می‌کند حالا که مایکروسافت می‌خواهد به توفیق در صنعت موبایل نایل شود، این غول ردموندی دست به ابداع دستگاهی نوآورانه بزند. از این رو، مایکروسافت در تلاش است تا سرفصلی جدید را با ارایه سرفیس فون در زمینه گوشی‌های موبایل هوشمند رقم بزند.

از طرف دیگر، این بحث نیز جریان دارد که چه بسا سرفیس فون با صفحه نمایش تاشو و انعطاف‌پذیر و حتی صفحه نمایش ۲ در یک به دست کاربران برسد. رایان گاوین، مدیر کل بخش سرفیس مایکروسافت، به تازگی فاش ساخت کرد که موبایل بعدی این شرکت صرفا یک گوشی هوشمند ساده نخواهد بود بلکه «برآیند یک اتفاق دارای اندیشه و تفکر در قالب گوشی تلفن کاملا امروزی است». این کلمات شاید هیچ وجه تمایزی را القا نکنند اما معنا و مفهوم آن را به شکلی دیگر از زبان ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، شنیده‌ایم.

تصور و برداشت شما از سرفیس فون چیست؟ در بخش نظرات سایت آی‌تک ۲۴ با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

منبع: windowslatest

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر