جدیدترین اخبار خودرو

مایکروسافت تایید کرد: برخی از سورس کدهای ویندوز ۱۰ درز کرده است

1 امتیاز2  امتیاز3  امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

مایکروسافت تایید کرد: برخی از سورس کدهای ویندوز ۱۰ درز کرده است

این هفته بخشی از سورس کد ویندوز ۱۰ به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفته. فایل های مربوط به یو اس بی مایکروسافت، ذخیره، و درایو وای فای بر روی ویندوز ۱ بر روی آرشیو Beta Archive قرار گرفته است. Beta Archive وبسایتی است که مشتاقانه پخش های ویندوز را پیگیری می کند، و از اعضا می خواهد با کمک مالی و یا قرار دادن اطلاعات مربوط به ویندوز این امکان را فراهم کنند که ساختارهای ویندوز به صورت کامل بر روی آرشیو قرار گیرد. کدهای درز شده بخشی از Shared Source Kit مایکروسافت هستند که بر روی Beta Archive قرار گرفته اند.

سخنگوی مایکروسافت در پاسخ به ایمیلی از طرف ورج می نویسد: «ملاحظات ما نشان می دهد که این فایل ها در واقع بخشی از سورس کد Shared Source Initivite هستند و برای استفاده OEM ها و همکارانمان به کار می رفته.» با اینکه وبسایت رجیستر اعلام کرده است که سی و دو ترابایت داده، منجمله ساختارهای پخش نشده ویندوز درز پیدا کرده، ورج دریافته است که بخش بزرگی از این مجموعه ماه ها است که در دسترس قرار داشته. رجیستر همچنین ادعا می کند که درز این سورس کد از درز اطلاعات ویندوز ۲۰۰۰ در سال ۲۰۰۴ بزرگتر است، اما ورج دریافته است که این ادعا نامعتبر است و درز سورس کد ویندوز ۱۰ تقریبا محدود است.

درز اطلاعات قطعا برای مایکروسافت شرم آور است، اما سورس کد از قبل هم با همکاران، شرکت ها، دولت ها، و دیگر مشتریانی که از Shared Source inititive استفاده می کرده اند قابل دسترسی بوده. نسخه موبایل ویندوز ۱۰ مایکروسافت نیز در این درز اطلاعات قرار داشته، بخشی از ساختارهای به روز رسانی Creators ویندوز ۱۰، و بخشی از نسخه های ARM که برای ویندوز ۱۰ نوشته شده است.

پیشنهاد ما :  فبلت الفون یو پرو با صفحه نمایش منحنی اولد بزرگ کم‌ حاشیه در راه است

گرداننده وبسایت Beta Archive اعلام کرده است که سورس کد درز کرده تنها ۱.۲ گیگا بایت بوده و از روی وبسایت برداشته شده. آندرو وایمن در پاسخ به ایمیلی از طرف ورج گفته است مایکروسافت دست اندر کاران وبسایت را برای برداشت سورس کد تحت فشار نگذاشته و «برداشتن فایل تصمیم خودمان بوده.»

سورس کد درز پیدا کرده تنها یک روز پس از آن روی وبسایت قرار گرفت که در بریتانیا دو مرد تحت بخشی از تحقیقات دسترسی غیرقانونی به شبکه مایکروسافت دستگیر شده اند. کارآگاهان دستور دستگیری مردی بیست و دو ساله از لینکلن شایر، و مردی بیست و پنج ساله از براکنل را صادر کرده اند. ورج دریافته است که هر دو مرد در جمع آوری اطلاعات محرمانه ساختارهای ویندور ۱۰ دست داشته اند، و دست کم یکی از این دو کسی بوده است که اطلاعات را بر روی وبسایت Beta Archive گذاشته است. سخنگوی پاسگاه پلیس تیمز ولی از دادن اطلاعا دستگیری این دو فرد به ورج خودداری کرده است، و هویت این افراد نامشخص است.

مشخص نیست که این دستگیری مستقیما با درز سورس کد مایکروسافت مربوط است یا نه، اما مایکروسافت از راهیابی مشتاقان ویندوز به شبکه اش احساس خطر می کند. حملات فوق الذکر در ماه های ژانویه و مارس امسال صورت گرفته، و بخش بزرگی از اطلاعات محرمانه ویندوز ۱۰ در تاریخ بیست و چهارم مارس بر روی وبسایت قرار گرفته است. در زمان درز اطلاعات مدیر Beta Archive، که با نام کاربری mrpijey شناخته می شود اعلام کرد که «با کمک اعضا (که نامشان هرگز اعلام نخواهد شد) تمامی ساختارهای داخلی ویندوز ۱۰ را مستقیما از مایکروسافت دانلود کرده ام.»

پیشنهاد ما :  به‌روزرسانی اندروید پوشیدنی 2.8 برای ساعت‌های هوشمند منتشر شد

مایکروسافت در اغلب مواقع موفق شده است از درز اطلاعات ویندوز ۱۰ جلوگیری کند، زیرا برنامه داخلی اش به آزمایش کنندگان اجازه می دهد نسخه های ابتدایی سیستم عامل را بر روی سیستم خود نصب کنند. در گذشته این غول نرم افزاری شدیدا و مصرانه کسانی را که اطلاعات ویندوز را منتشر می کردند تحت پیگیری قرار می داد، و شرکت حتی محتویات حساب های هات میل را اسکن می کرد که منبع درز اطلاعات ویندوز ۸ را پیدا کند.

ورج در ارتباط با دستگیری های اخیر با مایکروسافت در تماس بوده و به محض دریافت اطلاعات بیشتر آن را با شما در میان خواهد گذاشت.

 

منبع: ورج

 

اگر این مطلب رو پسندیدید، لایک فراموش نشه !!!

نظرات کاربران (۰)

افزودن نظر